2023. február 22. szerda
Tekerj a telepen!
2022. február 22, 16.00 óra
Időtartam: 2 óra
- Útvonal: https://bpxvkulturalisterkep.hu/kulturalis-orokseg-napjai-tekeres-a-mav-telep-korul/
- Fajtája: vezetett kerékpáros városnézés
- Indulási hely: Máv-telepi Jézus Szíve Templom; 1155 Budapest, Mozdonyvezető u. 2.
- Tervezett létszám: max 20 fő
- Szervező: Csokonai Nonprofit Kft.
- Idegenvezető neve, elérhetősége: Barta Ildikó; e-mail: barta.ildiko@csokonai15.hu
Buda – Újbuda ● Nádorkert● Duna-part, Lágymányosi-öböl
10.00
A Nádorkert és környéke - MEGTELT
Sétánkon megismerkedünk a Lágymányosi –öböl partján fekvő városrésszel, Nádorkerttel és az öböl máig változó környezetével. Két ipari létesítmény, a Budai Hengermalom (1911) és Kelenföldi Hőerőmű (1914) állandó tényezői e városképnek a Kopaszi-gát hátterében. Sétánkon elhaladunk az utóbbi évek ingatlanfejlesztései (BudaPart projekt) és a Budapest városszövetéből kiemelkedő MOL Campus épülete mellett (egyelőre csak kívülről tekintünk fel erre a toronyépületre). A Kopaszi-gát különleges világában zárjuk a sétánkat.
A séta útvonala: Budafoki út - Hengermalom út, Erőmű - Vízparti sétány - MOL Campus (torony) - Lágymányosi- öböl és környéke – Kopaszi- gát
Találkozás: 10 órakor a Bp. XI. Móricz Zsigmond körtéren a Gombánál
Időtartam: kb.4-5 óra Táv: 4 km
A túrát vezeti: Illavszky István országjáró, túravezető
Regisztráció lezárult, séta megtelt. max 25 fő
Részvételi díj: 500,- Ft
Tourguide készülék használati díja: 500,- Ft/fő
Megjegyzés: A piros "regisztráció" szóra kattintva érik el a regisztrációs felületet. Kérjük, a regisztrációnál a saját nevét ne adja meg kétszer, mert a rendszer + 1 főnek számolja. Csak a további programon résztvevők nevét írja be, ha többen jönnek. Ha pedig nem kap visszaigazoló e-mailt, kérjük, írjon a vilagnap@bkik.hu címre, mielőtt további felesleges regisztrációkat eszközölne. Köszönjük.
A Budapesti Történeti Múzeum Baráti Kör Egyesülete és a Budai 33 Természetbarát csoport közös szervezésű sétája az Idegenvezetők Világnapjára
A túrához kérjük, öltözzenek az időjárásnak megfelelően és viseljenek kényelmes lábbelit.
Ajánló egész évre
Pest ● Belváros● Lipótváros
Pesti Vigadó – A hely ahol megszületett Budapest
150 évvel ezelőtt, a Pesti Vigadó falai között született meg Magyarország új fővárosa Budapest; Pest, Buda és Óbuda egyesítésével. Az 1867-es kiegyezést követően a vezetők 1872 decemberében fogadták el a három városrész egyesítését, mellyel világvárosi növekedés kezdődött. A hivatalos alapító okiratot 1873-ban írták alá a Déli teremben, Budapest születésnapját pedig november 17-én ünnepeljük minden évben. A Pesti Vigadó a pesti Duna-part máig meghatározó eleme, a világörökségi helyszín része, mely rengeteg történelmi eseménynek adott helyet.
A fenti események részleteit is megismerhetik azok a látogatóink, akik részt vesznek a sétáinkon és megtekintik a múltat bemutató Pesti Vigadó Idővonal című állandó épülettörténeti fotókiállításunkat, amely nem csak az épület, hanem azon keresztül a magyar és egyetemes történelem, kultúra egy-egy jelentős eseményét eleveníti fel.
Az Idegenvezetői Világnap alkalmából szervezett sétáinkra minden jegy elkelt, azonban az alábbi linken keresztül egész évben lehet csatlakozni garantált épülettörténeti sétáinkhoz:
https://vigado.hu/programok/-/event/ps8t0l0df0dt0d0/1/75
Pest ● Belváros
Idegenvezetők Világnapja
a Budapest-Belvárosi Nagyboldogasszony Főplébánia-templomban
11.30
Hamvazószerda és Nagyböjt jelentése
Egyházi ünnepi szertartás és a Plébánia 75 éves főoltárának a bemutatása
A Budapest-Belvárosi Nagyboldogasszony Főplébánia 2023-ban ünnepli alapításának 975. évfordulóját. Az 1048-ban alapított plébánia korábbi bélyegzőjének töredék lenyomatai is őrzik annak az emlékét, hogy már 975 éve keresztény közösség létezik Pesten, a Duna folyam bal partján. Ebben az évben a Plébánia programok sorával emlékezik meg közösségi életének kiemelkedő eseményeiről: az alapítás évfordulóján túl Mindszenty József bíboros itt a templomban 1948-ban elhangzott beszédéről és a 75 évvel ezelőtt felállított, megáldott főoltáráról, Molnár-C. Pál festőművész alkotásáról.
Hamvazószerdán szokás szerint becsukódnak a szárnyas főoltár szárnyai és elkezdődik a negyven napos nagyböjt időszaka. Most egy ünnepi imádság keretében részesei leszünk a pillanatnak, amikor még megtekinthetjük a főoltár kihajtott szárnyainak képsorát, aztán a szárnyak bezáródásával elénk tárul a húsvéti ünnepkör oltárképe. Megfogalmazódik hamvazószerda igazi jelentése, amikor is a farsang, a vigalom időszakát átveszi a befelé fordulás, bűnbánat, az elmélyülés ideje.
A Molnár-C. Pál (1894-1981) festőművész által készített szárnyas főoltár keletkezési körülményeiről, az oltár ikonográfiai programjáról mesél, és a főoltárt bemutatja Csillag Éva hitoktató, a festőművész hagyatékának társ-gondozója.
A déli harangszót követő Úrangyala imádságot vezeti és mesél hamvazószerda és nagyböjt egyházi ünnepeink jelentéséről Dr. Osztie Zoltán plébános.
Az eseményen részt vevők e jeles nap emlékét „megpecsételhetik” a Plébánia emlékbélyegzőjével.
Helyszín: 11.30 –tól 12.30-ig a Budapest-Belvárosi Nagyboldogasszony Főplébánia-templom (1056 Budapest, Március 15. tér - az Erzsébet-híd pesti hídfőjénél)
Az első padsorokban fogunk helyet lefoglalni azon idegenvezetőknek, akik regisztrációs levelet küldenek a turizmus.belvarosiplebania@gmail.com címre.
A Budapest-Belvárosi Nagyboldogasszony Főplébánia-templom 2023.évi ünnepi megemlékezéseiről tájékoztatást nyújt: Aranyossy Mihály turisztikai referens e-mailben: turizmus.belvarosiplebania@gmail.com és a 06-20-432-2589 mobilszámon.
Pest● Angyalföld
A Budapest Főváros Levéltára
13.00
Budapest 150 éves - Levéltári séta www.bparchiv.hu
Ebben az évben ünnepeljük Buda, Pest és Óbuda egyesítésének 150. évfordulóját. Az egységes Budapest közgyűlése 1873. október 25-én tartotta első ülését, a főváros tanácsa pedig november 17-én vette át az ügyintézést a működésüket előző napon megszüntető városi tanácsoktól. Budapest Főváros Levéltára őrzi a főváros történelmének legfontosabb forrásait, így az egyesítés előkészítéséhez, létrejöttéhez kapcsolódó dokumentumokat is. A levéltári séta során az épület, raktárak és állományvédelmi műhelyek mellett azokat az eredeti dokumentumokat, tervezeteket, térképeket mutatjuk be a látogatóknak, amelyek valamiképpen kapcsolódnak az évfordulóhoz.
Találkozó: a Levéltár előcsarnokában ( 1139 Budapest, Teve utca 3–5.)
A séta időtartama: 90 perc
Vezeti: dr. Ternovácz Bálint
A belépő díj: térítésmentes
Regisztráció: https://bit.ly/BFLidegenvezetokvilagnapja max. 20 fő
15.00
A budapesti rakpart – A főváros arcai (Chochol Károly fotóművész kiállítása)
2021-ben Chochol Károly fotóművész egyedülálló fotóanyagával gazdagodott Budapest Főváros Levéltára. Az 1300, többnyire kiállításra készült előhívott fotóból, a megközelítően 10 000 digitális képből és 40 000 fotónegatívból álló gyűjtemény óriási fotó- és társadalomtörténeti értékkel bír. Ebből a gazdag anyagból ad ízelítőt a kiállítás.
A földszinti kiállítótérben időutazásra hívjuk a látogatót, mely 1951-től 2014-ig mutatja be a Duna-part különös, mozgalmas életét. Az emeleti kiállítótérben az ’50-60-as évek Budapestjének utcáit járhatjuk végig és ismerkedhetünk meg jellegzetes karaktereivel. Itt kaptak helyet továbbá a fotóművész személyes dokumentumai, családi fényképek, szakmai és állami elismerések, kötetek és a fényképezőgépek, melyek végigkísérték az életét.
Találkozó: a Levéltár előcsarnokában (1139 Budapest, Teve utca 3–5.)
A tárlatvezetés időtartama: 45 perc
Vezeti: Csiffáry Gabriella, a kiállítás kurátora
A belépő díj: térítésmentes
Regisztráció: https://bit.ly/BFLidegenvezetokvilagnapja max. 20 fő
Pest ● Ferencváros
16.00
Bolgárok nyomán a Ferencvárosban - MEGTELT
Látogatás a Szt. Cirill és Szt. Metód Bolgár Pravoszláv Templomba és kápolnába
A XIX. században egyre több bolgár telepedett le a Magyarországon. A főváros piacára termesztettek kemény munkával, sajátos technikával zöldséget. Az élelmiszeriparáról, mezőgazdaságáról híres Ferencvárosban jöttek létre központi intézményeik és itt szentelték fel első, hitük szerint ortodox kápolnájukat. Az egyre gyarapodó közösségük számára később a főváros adott telket a Vágóhíd utcában egy új templom építésére. Az építkezés költségeit a magyarországi bolgárok fedezték. Templomuk 1931-ban épült fel. Árkay Aladár tervezte. Sajátos építészeti értéket képvisel. Budapest egyetlen bizánci stílusú, kereszt alaprajzú épülete. Háromhajós, kupolás építmény. A híres szófiai Alekszander Nevszki székegyház és a bacskovói kolostortemplom mintáját követi. A bolgár ortodox egyház Közép- és Nyugat Európai egyházmegyéjének központja. Szent Cirill és Metód nevét viseli, akik a bolgár egyház szentjei, a szláv írásbeliség megteremtői. Európa védőszentjei.
Találkozó: 16.00 órakor a Bp. IX. kerület Vágóhíd u. 15. sz. előtt
A templomnál Otec Tancsó „beavatja” az érdeklődőket az ortodox szentély szimbolikájába.
A látogatást vezetik: Kupenova- Rónai Tánya, Németh Petra idegenvezetők
A programon a részvétel terítésmentes, de regisztrációhoz kötött.