2023.február 24. péntek
Buda ● Polgárváros
Budavári Nagyboldogasszony-(Mátyás) templom
10.00
A Mátyás-templom a budai Várnegyed egyik legnépszerűbb és leglátogatottabb nevezetessége. A XIII. században alapított templom épülete őrzi a magyar történelem gazdag örökségét. Fedezze fel a közel 800 éves épület érdekességeit, a szentély egyedülállóan gazdag díszítését és rejtett kincseit, valamint a mellékkápolnák meghitt atmoszféráját!
Találkozó: 9.50- kor a Mátyás- templom (1014 Budapest, Szentháromság tér 2.)
A vezetés időtartama: 45 perc
A templomot bemutatja: a Mátyás-templom helyi idegenvezetője
A tárlatvezetés díjtalan
A belépőjegy: Teljes árú jegy: 2500 Ft/fő, diák/nyugdíjas (igazolvánnyal): 1900 Ft/db
A részvételhez előzetes regisztráció szükséges és érvényes belépőjegy
Belépőjegyet online is válthatnak: https://matyas-templom.hu/jegyvasarlas
Regisztráció: regisztracio@matyas-templom.hu max. 20 fő
16.00
Budai Vár-barlang
A Budai Vár alatt húzódó, több mint 3 kilométer hosszú barlangrendszernek a Dárda utcától a Szentháromság térig húzódó szakaszát járjuk be. Kb. 35 perces túránkon megtudjuk, hogyan alakult ki a barlangrendszer, hogyan váltak a természetes eredetű barlangüregek labirintus jellegű pincejáratokká, hogyan hasznosították őket a Várhegy mindenkori lakói – borospinceként, börtönként, óvóhelyként vagy épp underground party-helyként.
Találkozó. 15.55 - kor a barlang Dárda utcai bejáratánál (1014 Budapest, Dárda u. 2.).
Megközelítés: https://go.bkk.hu/
A túra indul: 16.00 kor
Kérjük, érkezzék időben: a túra pontosan indul - a késve érkezők nem tudnak csatlakozni a csoporthoz, a jegyek értéke nem visszatéríthető.
A túra időtartama: 35-40 perc
A barlangtúrát vezeti: a Duna-Ipoly Nemzeti Park munkatársa
Részvételi díj: 2.300 Ft /fő kedvezményes díj az Idegenvezetők Világnapja alkalmából
A túrára a regisztráció és a jegyvásárlás kizárólag online lehetséges! Ezen a linken https://jegymester.hu/search?searchPhrase=v%C3%A1r-barlang válthatják meg a belépőjegyet a „Vár-barlangi betekintő az Idegenvezetők Világnapja alkalmából” címre kattintva
(Az online megvásárolt jegyeket NEM SZÜKSÉGES KINYOMTATNI, erre alkalmas okostelefonon is be lehet mutatni!)
A barlang hőmérséklete kb. 12 °C-os , ennek megfelelő öltözet és kényelnes túracipő ajánlott!
Buda ● Várhegy ● Budavári Királyi Palota
Budapesti Történeti Múzeum – Vármúzeum
15.00
A SZIGET- Szent Margit és a domonkosok
Árpád-házi Szent Margit tisztelete szinte töretlen volt az elmúlt századok során. Ereklyéit és csontjait a török veszély elől a 16. században Pozsonyba menekítették az apácák. A csontok javarészt elvesztek a 18. században, fennmaradt azonban talán leghíresebb ereklyéje, a vezeklőöve. Ennek díszes ereklyetartó doboza, valamint a középkori tárgy hiteles másolata megcsodálható a kiállításon.
Az elmúlt két évtizedben jelentősen bővültek az ismereteink az Árpád-házi királylánynak lakóhelyet adó egyházi intézményről. Ez Kovács Eszter (†2018 ) régésznek köszönhető, aki több ízben folytatott kisebb felületű feltárásokat a domonkos kolostor területén. A kiállításon elsőként láthatjuk a 14-15. századi falképtöredékeket, melyek e feltárások során napvilágra kerültek. A kiállított tárgyak között szerepel még a Margitszigeten eltemetett V. István király (Margit bátyja) halotti koronája a Magyar Nemzeti Múzeum gyűjteményéből, és a szintén Árpád-házból származó Béla macsói herceg földi maradványai, akit Kőszegi Henrik az embereivel lekaszabolt a Margit-szigeten.
Találkozó: 14.45- kor a Budavári Palota "E" épület Vármúzeum előcsarnokában (1014 Budapest, Szent György tér 2.)
A tárlatvezetést a kiállítás kurátora: Takács Ágoston régész, muzeológus a Középkori Kőtár gyűjteményvezetője tartja
A tárlatvezetés időtartama: 60 perc
A programon a részvétel 1500 Ft, regisztrációhoz kötött.
Regisztráció: https://forms.gle/TfaALDSiUfhQCLC88 max. 25 fő
A tárlatvezetést egy Margitszigeti séta követi az időszaki kiállítás kurátorának a vezetésével.
Buda● Újbuda ● Albertfalva
10.00
Séta Albertfalván, ipari emlékhelyek, műemlékek nyomában
Útvonal: Remíz - Áramátalakító /BESZKART/ - ELMŰ telep - Vegyész út - Építész út Kondorosi út - Keserű ér - Emlékhelyek - Iskolák - látnivalók
Táv: 4 km
Időtartam: kb.4-5 óra
Találkozó: 10 órakor a Budafoki Villamos kocsiszín megállóban (1116 Budapest, Fehérvári út 247.)
A túrát vezeti: Illavszky István országjáró, túravezető
Regisztráció lezárult, de maradtak még szabad helyek, így ha van kedve, akkor vegyen részt a programon. max. 25 fő
Megjegyzés: A piros "regisztráció" szóra kattintva érik el a regisztrációs felületet. Kérjük, a regisztrációnál a saját nevét ne adja meg kétszer, mert a rendszer + 1 főnek számolja. Csak a további programon résztvevők nevét írja be, ha többen jönnek. Ha pedig nem kap visszaigazoló e-mailt, kérjük, írjon a vilagnap@bkik.hu címre, mielőtt további felesleges regisztrációkat eszközölne. Köszönjük.
Buda ● Sas-hegy
15.00
A Sion-lépcsőtől a Sas-hegyi Látogatóközpontig - MEGTELT
A Hegyalja útról a Sas-hegy oldalába vezet egy lépcső, mely eredetileg a Notre Dame de Sion nővérek 1930-ban megnyílt zárdaiskolájához vezetett. A kor legmodernebb iskolái közé tartozott épületének kialakítása és az oktatás színvonala alapján. Az egyházi épülettömbbe 1954-ben az Arany János Általános Iskola és Gimnázium költözött. Öko-iskolaként működik. 2005 óta az ELTE gyakorlóhelye. 2009 óta az MTA támogatásával indít reál-osztályt. Az iskola sárga impozáns tömege a Sas-hegy előterében mindenhonnan látható. A budai látkép meghatározó eleme.
A következő állomásunkon a Sas-hegy gyomrába ereszkedünk le, ahol az FI Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatórium rendezkedett be. Megismerkedünk a szeizmológiai állomással, az Obszervatórium tevékenységével. Egy újabb lépcsőn felkapaszkodunk a Budai Sas-hegy Természetvédelmi Terület Látogatóközpontjába, ahol megismerjük a hegy kialakulását, nevének eredetét, természeti értékeit. A Kilátópontról, ha kedvez az idő, megláthatjuk a Mátra vonulatait, a Gödöllői-dombságot, a Visegrádi-hegységet, a váci Naszályt és Óbuda- Buda - Pest nevezetes épületeit a Duna, a körutak, sugárutak osztásában.
Találkozó: 14.45 órakor a Hegyalja úton, a Sion-lépcső buszmegállóban (Megközelítés: a 8 E jelzésű autóbusszal)
Útvonal: Hegyalja út, Sion – lépcső - Meredek utca 1. és 18. - Tájék u. 26.
A séta időtartama: 2,5 óra
A sétát vezeti: Kremnicsán János, a Sas-hegyi Látogatóközpont vezetője
A Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatóriumot
Süle Bálint, az intézet munkatársa mutatja be
Az Obszervatórium honlapja: www.seismology.hu . Az intézet honlapja: www.epss.hu
Belépőjegy a Látogatóközpontba a Turizmus Világnapja alkalmából : 900 Ft/fő
Regisztráció lezárult, séta megtelt. max. 30 fő
Kérjük, hogy az időjárásnak és a túrának megfelelő öltözékben jelenjék meg!
Megjegyzés: A piros "regisztráció" szóra kattintva érik el a regisztrációs felületet. Kérjük, a regisztrációnál a saját nevét ne adja meg kétszer, mert a rendszer + 1 főnek számolja. Csak a további programon résztvevők nevét írja be, ha többen jönnek. Ha pedig nem kap visszaigazoló e-mailt, kérjük, írjon a vilagnap@bkik.hu címre, mielőtt további felesleges regisztrációkat eszközölne. Köszönjük.
Buda ● Újbuda ● Kőérberek
15.30
Kána – középkori falu Újbudán
A Kőérberek-Tóvárosi lakópark a Kőérbereki, Balatoni út és a Hosszúréti- patak által alkotott háromszögben épült fel- egy középkori falu fölé. A település romjaira a Lakópark építkezését megelőző régészeti feltárás nyomán bukkantak. Már a 80-as években a közelben rátaláltak egy bencés apátság romjaira. Feltételezhető volt, hogy a templomhoz egy világi település tartozik - de akkor a munkák abbamaradtak. A 2003-as ásatás során kirajzolódott az Árpád-kori falu területe. A felszínre került egykori használati tárgyak, ékszerek, pénzérmék – mind Kána lakóiról mesélnek. Sétánkon megtekintjük a falu templomának a romjait, melyek korunk építészeti közegében egy közösség 800 évnyi titkát őrzik. Az ásatásokról, a leletanyagról, a középkori falu és lakosainak életmódjáról, szokásairól a régész, Terei György tart előadást a Magyar Labdarúgó Szövetség Székházában.
Találkozó: 15.30-kor az Magyar Labdarúgó Szövetség Székházánál (Budapest, Kánai út 2, 1112)
a Balatoni út - Repülőtéri út által határolt Kőérberek-Tóvárosban
Megközelítés: a Kelenföldi végállomásától induló 187-es busszal a Tippan utcai megállóig.
Útvonal: Kána templomromjai- Kánai út 2.sz . MLSZ Székház
A sétát vezeti és az ásatásról vetített képes előadást tart: Terei György, a BTM régésze
Időtartam: kb. 2 óra
Köszönjük a Magyar Labdarúgó Szövetségnek, hogy az Idegenvezetők Világnapja alkalmából térítésmentesen biztosította a technikai eszközöket Kána régészeti feltárásáról készített anyag bemutatásához, és fogadta Székházában a program iránt érdeklődőket.
Regisztráció: https://forms.gle/uUBmRrPVC1rmKUX39 max 25 fő
Tourguide készülék használati díja: 500,- Ft/fő
Óbuda ● Aquincum
14.00
Duna-menti ókori birodalmi város – Aquincum
Séta Aquincumi Régészeti Parkban - MEGTELT
Sétánkon e Duna-parti városrész, Aquincum történetét, kultúrtörténeti értékeit mutatjuk be. Megismerkedünk a máig feltárt romokból kirajzolódó polgárváros szerkezetével, közműveivel, középületeivel, templomaival, lakóházainak berendezéseivel. Szembesülünk a római kor mérnökeinek tudásával, technológiai ismereteivel. Megismerkedünk a világhírű aquincumi orgona történetével és Aquincum első helytartója palotájának az emlékeivel. Megfejtjük, mit üzennek az utókornak a síremlékek, szarkofágok faragványai. A lárok-nak is megtudjuk az értelmét. Azt is látni fogjuk, milyen állatok hagyták itt lábnyomukat közel 2000 évvel ezelőtt.
Találkozó: 13.45-kor az Aquincumi Múzeum és Régészeti Park bejáratánál 1031 Budapest, Szentendrei út 135.
A séta útvonala: Festőház - Mithrasz-szentély - Nagy lakóház, magánfürdővel, atriummal és perstyliummal - Marcus Antonius Victorinus lakóháza és Mithraeuma - Kettős fürdő - Macellum- Nagy közfürdő- Kőtár- Múzeum . A Régészeti Park és Múzeumnak a látogatás napján megtekinthető területei
A sétát vezeti: Dr. Szabó Mária PhD, idegenvezető, helyi vezetésre engedélyezett idegenvezető
A séta várható időtartama: 2 óra
Részvételi díj: http://www.aquincum.hu/latogatoknak/hasznos-informaciok/jegyarak/
Azoknak, akik a meghirdetett sétára a hivatalos honlapon regisztráltak, az Aquincumi Múzeum díjtalan belépést engedélyez az Idegenvezetők Világnapja alkalmából.
Regisztráció lezárult, séta megtelt. max. 25 fő
Megjegyzés: A piros "regisztráció" szóra kattintva érik el a regisztrációs felületet. Kérjük, a regisztrációnál a saját nevét ne adja meg kétszer, mert a rendszer + 1 főnek számolja. Csak a további programon résztvevők nevét írja be, ha többen jönnek. Ha pedig nem kap visszaigazoló e-mailt, kérjük, írjon a vilagnap@bkik.hu címre, mielőtt további felesleges regisztrációkat eszközölne. Köszönjük.
Óbuda
Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum
15:00
„Nem olyan könnyű huncutnak lenni.” (Krúdy)
Krúdyról másként. Nemcsak az életútja alapján, hanem érzésekben. Nem volt könnyű élete. Krúdy Gyula ebben a házban élte életének utolsó 3 évét. Sok drámai sorsot látott ez a hely.
Találkozó: 14.45-kor a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum jegypénztáránál (Budapest, Korona tér 1, 1036)
A program időtartama: max. 90 perc
Regisztráció szükséges: mkvmuzeum@gmail.com; 1/375-6249
Belépő: múzeumi belépő + 500 Ft-os vezetőjegy https://mkvm.hu/belepok/
Pest ● Józsefváros
9.00 , 10,00 , 11,00 , 13,00
Conti utca - Mindszenty bíboros börtön-emlékhelye
Józsefváros Conti (ma: Tolnai Lajos) utcai Állambiztonsági Büntetőintézetében tartották fogva Mindszenty bíborost 1949-1954 között. Rajta kívül még nagyon sokan -köztük Endrédy Vendel zirci apát, Olofsson Placid bencés szerzetes, a ferences vértanúk közül P. Kiss Szaléz, Lukács Pelbárt és Kriszten Rafael atyák - töltötték rabságuk idejét ártatlanul megvádolva a falak között.
Vezetett sétánkon megtekintjük azokat – a nyilvánosságtól elzárt - tereket, ahol Mindszenty bíboros börtönéveinek leghosszabb időszakát töltötte. Megismerkedhetünk az egykori ÁVÓ/ÁVH börtönépületével, az elítéltek történetével és fogva tartásuk körülményeivel.
Találkozó: 10 perccel az indulási időpont előtt a Mindszenty-szobor előtt (Bp. VIII. Mindszenty József tér)
Útvonal: Mindszenty József tér - Tolnai Lajos utca 47-49. (egykori börtönépület)
Időtartam: kb. 1 óra
A sétákat vezeti: Kovács Gergely posztulátor, Nagy Brigitta irodavezető, a Mindszenty Alapítvány munkatársai
Mivel a séta során aktívan működő rendőrségi épületbe megyünk be, a belépés csak az előzetes regisztrációval lehetséges.
Regisztráció: https://www.mindszentyalapitvany.hu/az-en-fegyhazam (max. 25 fő / csoportonként)
A vezetésekre február 19-ig a Mindszenty Alapítvány honlapján lehet regisztrálni.
Pest ● Belváros- Lipótváros
10.00 és 14.00
Látogatás az Országgyűlési Könyvtárban
A látogatás során megtekintjük az Országházban található – Steindl Imre által tervezett – könyvtár varázslatos, két emelet magas olvasótermét. Megismerhetjük az intézmény múltját és jelenét, gyűjteményeit, a régi könyvkötészeti gépeket és a mai modern könyvtár működését. Alkalmunk lesz betekinteni a parlamenti dokumentumokba, melyek az 1873. évi xxxvI tc. megalkotását, elfogadását megelőzték és ezzel létrehozták Óbuda-Buda és Pest városrészek egyesítését Budapest néven. Megismerhetjük a kapcsolódó jogforrásokat és a témát érintő szakirodalomba is betekintést nyerhetünk. A könyvtár ablakából pedig megcsodálhatjuk az egyesített főváros Világörökségi színhelyeit: a Várnegyedet és a Duna-part látványát.
A látogatást követően lehetőség van megvásárolni az Országház Kiadó kiadványait. http://orszaghazkonyvkiado.parlament.hu/
Találkozó: 15 perccel a sétakezdés előtt az Országház
2-es Metró kijárathoz legközelebb eső sarkánál (Bp. V., Kossuth Lajos tér 1-3.)
Útvonal: az Országház árkádsora, az Országgyűlési Könyvtár termei.
A szakvezetés időtartama: 60 perc
A könyvtárban a vezetést az Országgyűlési Könyvtár munkatársai tartják.
A belépés: térítésmentes
Regisztráció: latogatas@ogyk.hu csoportonként max. 20 fő
Kérjük, hogy a jelentkezéskor tüntessék fel, hogy a három tárlatvezetés időpontja közül melyiken kívánnak részt venni.
Jelentkezési határidő legkésőbb: 2023. február 19. vasárnap estig.
Kérjük, jelentkezésekor adja meg az alábbi adatait :név, születési dátum, állampolgárság, személyi vagy útlevélszám és az okmány kiállításának a helyét. A látogatáskor kérjük, azt az okmányt hozza magával, amivel regisztrált a programra.
Pest ● Zugló
10.00
A 95 éves Japánkert Zuglóban
Látogatás a Varga Márton kertészeti szakiskolában és díszkertjében
Budapest kertvárosának, Zuglónak, de a fővárosnak is jelentős érték az 1928-ban megépített japánkert (1991-től botanikus kert) 2,7 hektáros botanikus kertjével, botanikai ritkaságaival, famatuzsálemeivel, vakok kertjével. Magyarország kevés valódi japánkertjeinek legidősebbike. Autentikus jellegét az 1931-es japán császári család, Takamatsu herceg és felesége Kikuko hercegnő látogatása óta őrzi.
A zuglói japánkert egyben gyakorlóhely, a kertész szakmai képzésben az elméleti és gyakorlati ismeretek, készségek és képességek megszerzésében is fontos szerepet játszik.
Látogatásunk során megismerkedünk a kertészeti és kulturális jelentőségű Japánkerttel, és a Varga Márton Iskolamúzeum kiállításán keresztül a 2014 óta ökoiskolának minősített kertészképző és az idén 50 éves földmérő iskola történetével.
Alkalmunk lesz megtekinteni a jövő kertépítészeit és szakoktatóit is gyakorlati foglalkozásuk közben.
https://www.vmszki.hu/vmszki/iskolank/japankert
https://www.vmszki.hu/component/k2/japankert12
Találkozás: 10.45-kor a KMASZC Varga Márton Kertészeti és Földmérési szakiskolánál. (Budapest, XIV. Kövér Lajos utca 1.sz. bejárat)
Időtartam: kb. 2 óra
Részvételi díj: 900 Ft/fő csoportos jegy (a helyszínen lévő jegyautomatában egyénileg megváltható)
A vezetés díja: 7000 Ft/csoport
A KMASZC Varga Márton Kertészeti és Földmérési Technikum és Kollégium intézményét, benne az Iskola múzeumát Fónod Attila kertészmérnök tanár, múzeumvezető mutatja be. A Japánkertben Kaszab László kertészmérnök kalauzolja a csoportot.
Regisztráció lezárult, de maradtak még szabad helyek, így ha van kedve, akkor vegyen részt a programon. max. 25 fő
Ajánljuk, hogy térjenek vissza a Zuglói Japánkertbe 2023. április 22- én, a Japánkert Napján, cseresznyevirágzás idején. Ezen a napon a japán nagykövet is ellátogat a kertbe. Virágvásár, növényorvos, harcművészek, tea kóstoltatás és még sok más program várja a vendégeket.
Megjegyzés: A piros "regisztráció" szóra kattintva érik el a regisztrációs felületet. Kérjük, a regisztrációnál a saját nevét ne adja meg kétszer, mert a rendszer + 1 főnek számolja. Csak a további programon résztvevők nevét írja be, ha többen jönnek. Ha pedig nem kap visszaigazoló e-mailt, kérjük, írjon a vilagnap@bkik.hu címre, mielőtt további felesleges regisztrációkat eszközölne. Köszönjük.
Belváros-Lipótváros - Terézváros- Városliget - Zugló
Tárlatvezetések a Földalatti Vasúti Múzeumban
Anno 1896
Gizella tér - Deák Ferenc tér- Váczi körút- Opera- Oktogon- Vörösmarty utca- Körönd-Bajza utca- Aréna út - Állatkert - Artézi fürdő
11.00 és 15.00
Utazz velünk a Millenniumi Földalatti Vasúton!
Az európai kontinens első földalatti vasútján, a Világörökség részén
…Balázs Mórnak köszönhető, hogy végül a Sugárúton lóvasút és villamosvasút helyett a kor legkorszerűbb földalatti vasútja épült meg. Méltó egy rohamosan fejlődő világvároshoz, mint amilyenné a millenniumi ünnepségek idejére vált Budapest. Ez a vasút, melyhez mintát Balázs Mór Londonban látott, alkalmasnak tűnt arra, hogy a Városligetbe tervezett nagyszabású kiállításhoz szállítsa a közönséget. A kivitelezéssel a Siemens és Halske céget bízták meg. A munkálatokban szerepet kapott Wünsch Róbert budapesti vállalkozó, az építésvezető mérnök Vojtek Ödön volt. A villamos berendezéseket a Siemens Halske cég szállította, a kocsikat a Schlick Gyár készítette…..
Találkozó: 10 perccel a tárlatvezetések előtt a Földalatti Vasúti Múzeumban (Deák Ferenc tér, Metróállomás aluljáró; bejutás a BKK ügyfélcentrumon keresztül)
A tárlatvezetés időtartama: 30 perc
Belépőjegyek: felnőtt: 350 Ft, diák, nyugdíjas 280 Ft
fotó-, videójegy: 500 Ft
Létszám: 20 fő/ csoport
Regisztráció és információ: muzeum@bkv.hu telefonon: (1) 461-6500/11271 (Győrfi Judit)
Pest ● Ferencváros
Külső - Ferencváros
10.00
„A múlt kötelez, a jövő követel tőlünk.” ( Gundel Károly )
Bemutatkozik a GUNDEL,
hivatalos nevén BKSZC Gundel Károly Vendéglátó és Turisztikai Technikum
Jóllehet neve gyakran változott, a „Gundel” ma is a vendéglátóipari és turisztikai szakképzés egyik legnagyobb intézménye. Évtizedek óta minőségi szakoktatást- szakképzést - szakmai gyakorlatot nyújt a növendékeinek. Sok híres szakács, vendéglátó szakember sajátította el itt mesterségének alapjait. A Gundel szakiskola 2019-ben a második helyen végzett a 39. Nemzetközi Ifjúsági Gasztronómiai Versenyen– amelyet az iskola egykori igazgatója, Czubor János alapított szakács-, cukrász- és pincértanulók megmérettetésére. A magyar konyha, gasztronómia, vendéglátás kiemelkedő alakjának, Gundel Károlynak (1883 – 1956) a nevét viselő szakiskola turisztikai szakembereket is képez az Üllői út – Ecseri út térségében működő intézményében. https://gundeliskola.hu/
Az iskola idegenvezető hallgatóinak kalauzolásában most megismerkedünk a Gundel Károly Technikummal és környezetével. A sétát az ikonikus Ecseri úti templomban kezdjük és a már hatvan éves elmúlt József Attila lakótelep környezetében sétálunk. Megmutatjuk a Szederinda éttermet, amely korunk egészségügyi és táplálkozás - problémáira keres megoldásokat. Végül megérkezünk a Gundel Károly Vendéglátó és Turisztikai Technikumba. Megismerkedünk az iskola történetével, örökös igazgatójának, Czubor Jánosnak az alakjával, a Gundeles-hagyományokkal. Belépünk az iskola látogatható tereibe.
Találkozó: 10 órakor a Külső-Ferencvárosi Szent Kereszt plébánia templom főbejáratánál (1091 Üllői út 145.)
A sétát a BKSZC Gundel Károly Technikum tanulói vezetik felkészítő tanárukkal, Gálné Országh Mária és Stumpf Ágnes idegenvezetőkkel
A séta időtartama: min. 2 óra
A program ingyenes.
Regisztráció lezárult, de maradtak még szabad helyek, így ha van kedve, akkor vegyen részt a programon. max. 30 fő
Megjegyzés: A piros "regisztráció" szóra kattintva érik el a regisztrációs felületet. Kérjük, a regisztrációnál a saját nevét ne adja meg kétszer, mert a rendszer + 1 főnek számolja. Csak a további programon résztvevők nevét írja be, ha többen jönnek. Ha pedig nem kap visszaigazoló e-mailt, kérjük, írjon a vilagnap@bkik.hu címre, mielőtt további felesleges regisztrációkat eszközölne. Köszönjük.
11.30 és 14.00
„ Das ist ein Unicum!” – 2015 óta Hungaricum
Látogatás az Unicum Házban
A Soroksári út és vonzáskörzetében az Osztrák- Magyar Monarchia idején alapított gyárak, ipartelepek helyét napjainkban fokozatosan lakóparkok, irodaházak, loftok foglalják el. Ebben az újraformálódó környezetben régi korok tanújaként Zwack J. és Társai gyára ott áll, ahová 1892-ben települt.
Az Unicum Ház https://unicumhaz.hu/ látogatása során végigkísérjük a világhírű márka történetét a Zwack család históriáján keresztül. A filmvetítés, a múzeumi terek és a régi lepárló megtekintése után - kizárólag 18 év feletti vendégeink számára a pincében lévő hordók egyikéből csapolt termékkóstolóra is sor kerül.
Találkozó: 10 perccel a vezetések megkezdése előtt az Unicum Házban (Bp. IX. Dandár utca 1. sz. múzeum bejárata)
A program a megadott időpontokban indul
A látogatás időtartama: 90 perc
A tárlatvezetést a Látogatóközpont munkatársai tartják.
A belépődíj: 1500 Ft/fő – félárú jegy az Idegenvezetők Világnapja alkalmából.
A megváltott jegy a teljes múzeumi programot és 2 italkóstolót (Unicum és Unicum Szilva) is tartalmazza. 18 év alatti vendégeknek az ár változatlan, azonban a túra nem tartalmaz kóstolót!
Létszám: max. 30 fő jelentkezését várjuk a termek és a pince befogadóképessége miatt
Belépőjegyüket előre megvásárolhatják az alábbi linken: https://zwack.jegy.eu
A helyszínen jegyet váltani a maradék jegyek függvényében lehetséges.
Pest ● Terézváros
14.30
Bolgárok nyomán a Terézvárosban
Bolgár Kulturális Intézet az Andrássy úton
Látogatásunk alkalmával bepillantunk a magyar-bolgár kulturális kapcsolatok és a bolgár főváros történetébe. Az 1936. október 1-én nyitották meg a Bolgár Kulturális Intézetet a Pázmány Péter (ma Eötvös Loránd) Tudományegyetem Szláv Tanszékén. Az egyetemi hallgatók segítséget kívántak nyújtani a bolgár nyelv elsajátításában, a bolgár kultúra megismerésében és befogadásában. Az Intézet, fennállása óta fáradhatatlanul igyekszik fenntartani és gazdagítani a bolgár-magyar kulturális kapcsolatokat.
Találkozó: 14.30 órakor a Bolgár Kulturális Intézetben (Bp. VI. Andrássy út 14.)
Az intézményt bemutatja: Plamen Pejkov, igazgató
Az épületlátogatás időtartama: kb. 1,5 óra
A programon a részvétel terítésmentes, de regisztrációhoz kötött.
Regisztrálni a bolgaridegenvezetes@gmail.com e-mail címre lehet, legkésőbb 2023. február 21-ig.
Pest ● Zugló ● Városliget
15.00
Időutazás a Városligetben: a kezdetektől napjainkig - ELMARAD (új időpont március 3.)
a Liget Projekt mára megvalósult fejlesztései nyomán
Hogyan lett a mocsaras, lápos homokpusztából, az egykori Ökrösdűlőből a világ egyik első közparkja? Milyen szerepet játszott ebben József nádor, a “legmagyarabb Habsburg”? Miért mondhatjuk, hogy a Néprajzi Múzeum „hazatalált” a Városligetbe? Hol emelték a Liget első zenepavilonját, ami a pestiek egyik legnépszerűbb találkozóhelye lett, ahol naponta katonazene szólt? Miért “ékszerdoboz” a Millennium Háza? Mi köze volt az elektromos díszkivilágításnak az 1896-os millenniumi kiállítás látogatói rekordjához? Hogyan találkozik a zenei élmény és a természet Sou Fujimoto japán építész épületében, a Magyar Zene Házában? Ezekre és hasonló kérdésekre keressük a válaszokat a Városligetben sétálva. Közben elhaladunk megújult játszóterek, botanikus kert, rózsakert mellett is.
A séta útvonala: Néprajzi Múzeum - Múzeum Mélygarázs és Promenád – (tervezés alatt: Városligeti Színház) - Városligeti Nagyjátszótér - Mőcsényi Mihály Botanikus kert - Millennium Háza - Rózsakert - Zsolnay Szökőkút - Vakok Kertje - (tervezés alatt: Magyar Innováció Háza - tervezés alatt: Új Nemzeti Galéria) - Magyar Zene Háza
Találkozó: 14.45-kor az Ötvenhatosok terén (Budapest, 1146) az ’56-os emlékmű Városliget felőli oldalán
Időtartam: kb.2,5 óra
A sétát vezeti: Kanizsai Eszter idegenvezető
Regisztráció lezárult, a séta megtelt.
Pest- Belváros
16.00
A Ferenciek Bazárától a Károlyi-kertig - MEGTELT
Városi séta alsótagozatos gyerekeknek és szüleiknek
Tudod-e, hogy mi a különbség a macskakaparás, graffiti és a sgrafitto között?
Miért „zümmögnek” a banképületek? Megmérted már, meddig ért volna neked a víz, amikor a Duna elöntötte Pestet? Tarts velem, és sok mindent meglátsz a városban. Anya is megtudja, hogy hol „shoppingoltak” a huszadik század elején, és az is kiderül, hogy apa hol sörözhetett ezalatt. A séta végén még kincset is keresünk!
Útvonal: Ferenciek tere- a Károlyi kert vagy Magyar Nemzeti Múzeum kertje
A sétát vezeti: Horváth Eszter idegenvezető
A séta időtartama: 1-1,5 óra.
Regisztráció lezárult, a séta megtelt.
A Tourguide-készülék használatának díja: 500.- Ft/fő