2023.február 26. vasárnap
Halál Rákospalotán
2022. február 26, 11.00 óra
Időtartam: 2 óra
Útvonal: Nyírpalota út 51. - Zsókavár utca 12.- Zsókavár utca 46.- Erdőkerülő utca 9. - Páskom park 14.- Nyírpalota út 8.- Nyírpalota út 20.
Fajtája: vezetett városnézés
Indulási hely: 1157 Budapest, Nyírpalota út 51.
Tervezett létszám: max 20 fő
Szervező: Csokonai Nonprofit Kft.
Idegenvezető neve, elérhetősége: Kis Emőke; e-mail: kis.emoke@csokonai15.hu
Bemutatkozik a Budapesti Zsidó Hitközség Külkereskedelmi Technikum
Tanulók sétái a Városligetben és a Gellért-hegyen
13:00
Séta a Városligetben
Találkozási hely: Fővárosi Állat- és Növénykert bejárata előtt (Bp, Állatkerti krt. 6-12)
Útvonal: Fővárosi Állat- és Növénykert - Széchenyi Gyógyfürdő és uszoda - Vajdahunyad vára - Városligeti-tó és Műjégpálya
A sétát vezeti: Benkő Rebeka tanuló idegenvezető, BZSH Külkereskedelmi Technikus
A séta időtartama: 1 óra
Létszám: max 15 fő
Regisztrációs e-mail: varosliget23@gmail.com
15:00
Gellért-hegy
Buda királyfi és Pest királykisasszony
Séta a Kilátókő-szoborhoz és a Filozófiai Kertbe
Találkozási hely: Sánc utca, Hegyalja út sarok
Megközelítés: 27-es 112-es, 8E,178-as, 239-es autóbusszal
Útvonal: a Sánc utca - Orom utca - 4. sz Schoch-Hegedűs villa - Filozófiai kert (2001, Wagner Nándor szoborcsoportja - Víztározó - Kilátókő (1982, Lesenyei Márta, Vadász György)
A sétát vezeti: Kövesdi Katalin tanuló idegenvezető, BZSH Külkereskedelmi Technikus
Létszám: max 15 fő
A séta időtartama: 1 óra
Regisztrációs e-mail: gellerthegy23@freemail.hu
Mindkét sétán Szatmáry Judit szakoktató, idegenvezető segédkezik.
Buda ● Budai-hegység
Hármashatárhegy, Guckler Károly-kilátó
11.00
Túránk során felkapaszkodunk a Hármashatárhegyre (HHH) A hegy tetején egy korábbi katonai objektum újrahasznosításával építette meg a Pilisi Parkerdő Zrt. a kilátót, melyet a fővárosi erdőmesterről, később az Erdészeti Hivatal vezetőjéről neveztek el. A Guckler Károly - kilátóból megcsodáljuk a Budapestre, Dunára, az összes dunai hídra és a környező hegyekre nyíló körpanorámát. Ha tiszta az idő, a Mátra és egészen a Tátra vonulatáig is el lehet látnunk. A Fekete salakúton térünk vissza az indulási helyünkhöz, a Fenyőgyöngye étteremhez.
Útvonal: Fenyőgyöngye - Guckler Károly kilátó - Fekete salakút - Fenyőgyöngye
Találkozó: 10.45-kor a Fenyőgyöngye étterem előtt (Budapest, Szépvölgyi út 155, 1025)
Táv, nehézségi szint: kb. 10 km/közepesen nehéz körtúra
Időtartam: min. 2 óra
A túrát vezeti: Borzáné Géczy Magdolna idegenvezető
Regisztráció lezárult, de maradtak még szabad helyek, így ha van kedve, akkor vegyen részt a programon max. 25 fő
A túrához kérjük, öltözzenek az időjárásnak megfelelően, viseljenek kényelmes lábbelit.
Megjegyzés: A piros "regisztráció" szóra kattintva érik el a regisztrációs felületet. Kérjük, a regisztrációnál a saját nevét ne adja meg kétszer, mert a rendszer + 1 főnek számolja. Csak a további programon résztvevők nevét írja be, ha többen jönnek. Ha pedig nem kap visszaigazoló e-mailt, kérjük, írjon a vilagnap@bkik.hu címre, mielőtt további felesleges regisztrációkat eszközölne. Köszönjük.
Buda ● Farkasrét
14.00
Séta a Farkasréti temetőben
Művészek a Művészparcellában – „A legnépszerűbbek”
A Széchenyi-hegy lejtőjén, a Márton-hegy és a Sas-hegy között, igen szép környezetben hozták létre 1894-ben a Farkasréti temetőt.
A sírkertbe az egykori budai temetők - a Tabáni, Vízivárosi és az 1960-as években bezárt Németvölgyi temető -, valamint a Kerepesi és Rákoskeresztúri temető több sírja került át. 1903-ban a Vízivárosi katonai temető utódaként a sírkert délkeleti sarkában a Farkasréti katonai temetőt alakították ki. 1952-től a Farkasréti temető lett a régi politikai, egyházi, gazdasági és katonai elit, a tudós- és művészvilág temetkezési helye. Mai napig művészek, tudósok, írók, egyházi személyek, sportolók: közéletünk kiválóságainak a végső nyughelye a sírkert, amelyet csodálatos művészeti alkotások is díszítenek.
Sétánkat a Márton Áron térről kezdjük, az ott elhelyezkedő gyalogos temetőbejárattól. Ezen a területen találhatók a leginkább közismert, és életükben nagy népszerűséget elért személyek, művészek - például Cseh Tamás, Psota Irén, Domján Edit, Pécsi Sándor, a Latabár család és mások – síremlékei. A „nagy” Művészparcella (25-ös) környékén folytatjuk a sétát, majd megtekintjük magát a Művészparcellát, olyan hírességek nyughelyével, mint Csukás István, Hofi Géza, Honthy Hanna, Kodály Zoltán, Koós János, Kovács Margit, Örkény István, Ruttkai Éva, Simándy József, Szécsi Pál, Szepesi György, Sztankay István – hogy csak néhány nevet emeljünk ki a sorból. Megismerhetjük a személyükhöz, pályafutásukhoz kapcsolódó történeteket, és rajtuk keresztül bepillantást nyerhetünk a 20. század magyar kultúrájának egy jelentős keresztmetszetébe.
Találkozó: 13.45–től a Bp. XII. Márton Áron téren, az 59-es villamos végállomásán (két megállóval a Farkasréti temető főbejárata után)
A séta időtartama: kb. 1,5 óra.
A sétát vezeti: Szilágyi Rita, a Budapesti Temetkezési Intézet idegenvezetője.
Regisztráció lezárult.
Kérjük, hogy az időjárásnak megfelelően öltözzenek, kényelmes lábbelit vegyenek fel a túrához.
Megjegyzés: A piros "regisztráció" szóra kattintva érik el a regisztrációs felületet. Kérjük, a regisztrációnál a saját nevét ne adja meg kétszer, mert a rendszer + 1 főnek számolja. Csak a további programon résztvevők nevét írja be, ha többen jönnek. Ha pedig nem kap visszaigazoló e-mailt, kérjük, írjon a vilagnap@bkik.hu címre, mielőtt további felesleges regisztrációkat eszközölne. Köszönjük.
Rupp-hegy Természetvédelmi Terület
10.30
Az Irhás-ároktól a Rupp-hegy csúcsáig - MEGTELT
Az Irhás-árok-ot mint domborzati fogalmat kötőjelesen írjuk. Napjainkra ezt a kötőjelet ,már ne keressük, hiszen a pősingermajori városrészben villanegyedet látunk, így az elnevezés már utcát jelöl. Ez a villanegyed körülölel egy kevesek által ismert, csodás flórával és faunával bíró helyet, a Rupp-hegy Természetvédelmi Területet. Sétánk a buszmegállótól indul, aminek során a városrész táj és kultúrtörténetét ismerhetjük meg. Olyan kérdésekre is választ kapunk majd, hogy honnan kapta Pősingermajor elnevezését a városrész, miért nincsenek itt már borházak és miként bukkan fel a városrész neve, Magyar Elek "Ínyesmester" írásaiban. A Természetvédelmi Terület határától, pedig könnyű túrával kapaszkodunk fel a Rupp-hegy csúcsáig, közben pedig ennek természeti értékeivel is megismerkedhetünk. Nem utolsósorban arról is szót ejtünk majd, hogy milyen egyszerű szabályok betartása mellett tudjuk megőrizni, az utókor számára Budapest eme természeti kincsét.
A hegytetőn lobogó zászló alatt megpihenve, pedig csodálatos panorámában lesz részünk.
Ajánlott öltözet: időjárásnak megfelelően, zárt cipőben, de túrabakancs nem szükséges
Találkozó: 10.30 órakor a 8E busz Irhás árok nevű megállójában
(Megközelítés: a 8 E jelzésű autóbusszal)
Útvonal: Irhás árok - Ördögorom utca - Rupp-hegy T.T.
Időtartam: 1,5 óra
A túrát tartja: Faragó Péter túravezető
Regisztráció lezárult, séta megtelt max 25 fő
Megjegyzés: A piros "regisztráció" szóra kattintva érik el a regisztrációs felületet. Kérjük, a regisztrációnál a saját nevét ne adja meg kétszer, mert a rendszer + 1 főnek számolja. Csak a további programon résztvevők nevét írja be, ha többen jönnek. Ha pedig nem kap visszaigazoló e-mailt, kérjük, írjon a vilagnap@bkik.hu címre, mielőtt további felesleges regisztrációkat eszközölne. Köszönjük.
11.30 és 13.30
Vezetett túra a Pál-völgyi-barlangban
Találkozó: a Pál-völgyi-barlang Látogatóközpontban (Szépvölgyi út 162, 1025 )
Kérjük, hogy a lefoglalt jegyeket min. fél órával a túra indulása előtt vegyék át a pénztárban!
Megközelítés: Kolosy térről 65 és 65A jelű busszal
A barlanglátogatást vezeti: Duna-Ipoly Nemzeti Park munkatársa
A barlangtúra időtartama: kb. 1 óra
Az Idegenvezetők Világnapja alkalmából a barlangtúra kedvezményes díja egységesen: 2.300 Ft/ fő / Pál-völgyi-barlang. Lehetőség van kedvezményes (3.700 Ft/fő) kombinált jegy megváltására, mellyel az év során a Szemlő-hegyi-barlangot is megtekinthetik.
Regisztráció: max 30 fő
Regisztrálni a palvolgy@dinpi.hu e-mailcímen vagy a 06 1 325 9505-ös telefonszámon lehet.
A barlang hőmérséklete 10-12°C egész évben. Mivel a barlangban több, mint 400 lépcsőfok és egy létra található, a barlang 5 éves kor és 115 cm magasság alatt nem látogatható.
A barlangtúrához megfelelő meleg öltözetben és túracipőben szíveskedjenek megjelenni!
BUDA
Budapest XXII. kerülete
11.00
Séta a Memento Parkban (korábban: Szoborpark)
Budapest Főváros Közgyűlésének 1991. december 5-i határozatát követően a Tétényi - fennsíkon alakították ki a Szoborparkot. 1993. június 27-én nyitották meg. Idekerültek a politikai változások előtt köztereinket uraló szobrok, városképi elemek. Generációk tájékozódási pontjai voltak, kinek milyen tartalommal üzentek…
A park koncepciójának kidolgozója, Eleőd Ákos építész így fogalmazott a világon talán egyedülálló gyűjteményről: “…..a park a diktatúráról szól, de abban a pillanatban, amikor ez kimondható, leírható, megépíthető, abban a pillanatban ez a park a demokráciáról szól. Csak a demokrácia képes megadni a lehetőségét, hogy szabadon gondolkozhassunk a diktatúráról- vagy éppen a demokráciáról, vagy bármiről. ”
Találkozó: 10:50 perckor a Szoborpark bejáratánál (Budapest XXII. Balatoni út – Szabadkai utca sarkán)
A séta útvonala: az 1993-ban megnyílt Szoborpark bejárata Lenin, Marx és Engels páros szobraival - az 1945-1989 közötti korszak emblematikus figurái, köztereink politikai emlékművei… a 2006-ban átadott Sztálin-dísztribün másolata és annak kiállítóterei, valamint az Északi Barakk a moziteremmel.
A séta időtartama: kb. 1 óra
A sétát vezeti: Holp Judit idegenvezető
Az idegenvezetés ingyenes!!!
Belépti díj: kedvezményes 1.800 Ft/fő felnőtt és diák, egyéb kedvezmények a park weboldalán elérhető információk szerint érvényesíthetők, http://www.mementopark.hu/?lang=hu
Megközelítés: BKK MENETRENDSZERINTI AUTÓBUSSZAL
101B, 101E vagy 150-es BKK autóbusszal a XI. kerületi “Kelenföld vasútállomás” Metro 4 végállomástól. A busz a Budatétényi vasútállomás (Campona) felé közlekedik, menetideje a Memento Park megállóig 10-15 perc. A 101B, 101E és 150-es busz munkanapokon, napközben 10 percenként közlekedik, szombaton és vasárnap a 150-es busz félóránként indul.
Bónusz túra tömegközlekedéssel érkezők számára: http://www.mementopark.hu/wp-content/uploads/2014/07/MementoParkBonuszTura.pdf
Szeretettel várunk mindenkit!
Regisztráció lezárult, de maradtak még szabad helyek, így ha van kedve, akkor vegyen részt a programon max. 50 fő
Megjegyzés: A piros "regisztráció" szóra kattintva érik el a regisztrációs felületet. Kérjük, a regisztrációnál a saját nevét ne adja meg kétszer, mert a rendszer + 1 főnek számolja. Csak a további programon résztvevők nevét írja be, ha többen jönnek. Ha pedig nem kap visszaigazoló e-mailt, kérjük, írjon a vilagnap@bkik.hu címre, mielőtt további felesleges regisztrációkat eszközölne. Köszönjük.
Buda ● Tabán
10.30
Duna-parti városrész
Séta a Tabánban - MEGTELT
Débágháne - egy török kori tímártelep világából igazi időutazást teszünk egy közel száz éve eltűnt romantikus városrészben. Felidézzük a Pestet Budával összekötő hajóhíd környezetében élő iparos és kereskedő népek világát, a kiskocsmák, vendéglők, girbegurba utcácskák hangulatát. Néhány eredeti, 18. századi háznál meg is állunk: Semmelweis Ignác szülőházánál. Virág Benedek házánál is elidőzünk. Hauszmann Alajos, a Királyi palota építészének otthona mellett is elmegyünk. A Tabán "régi jó világának ünneprontójáról", az Ördögárokról is mesélünk. Az emlékét őrző Nepomuki Szent János hídszoborhoz ugyan most nem sétálunk. Megfejtjük viszont egy mélyben rejtőző óriási márványhordó titkát és kíváncsian várjuk, hogyan ébred a Rác fürdő Csipkerózsika- álmából. Addig felkapaszkodunk a hegyoldalra és a Tabáni keresztnél széttekintünk a tájra. A Kőműves- lépcsőnél visszatérünk korunk világába.
A Tabán bontását 90 évvel ezelőtt, 1933. május 23-án kezdték meg. A városrész utolsó pillanatát Zórád Ernő (1911- 2004) örökítette meg a festményein.
Találkozó: 10.15- kor a Bp. I. Döbrentei téren, Erzsébet királyné szobránál
A séta útvonala: Döbrentei tér (Erzsébet-szobor) - Attila út 11.: Alexandriai Szent Katalin templom (tabáni Krisztus) - Döbrentei utca - Fátyol utcai park : Benedek apó kútja – a rakpart lakói, épületei – Döbrentei utca 9.sz. Virág Benedek Ház (Tabán Múzeum) - Apród utca 1-3.: S O M, Semmelweis Ignác sírja (egykori Meindl-ház) - Szarvas tér- Szarvas-ház – Attila út (21.sz. Mayerffy- hordó), Kitelepítettek emlékműve - Rác-fürdő - időutazás a régi romantikus Tabánban – Tabáni Tanösvény - Kőműves-lépcső
A séta időtartama: 2,5 - 3 óra
A sétát vezeti: Selmeczi Andrea idegenvezető
Regisztráció lezárult, séta megtelt. max. 25 fő
Tourguide készülék használati díja: 500,- Ft/fő
Megjegyzés: A piros "regisztráció" szóra kattintva érik el a regisztrációs felületet. Kérjük, a regisztrációnál a saját nevét ne adja meg kétszer, mert a rendszer + 1 főnek számolja. Csak a további programon résztvevők nevét írja be, ha többen jönnek. Ha pedig nem kap visszaigazoló e-mailt, kérjük, írjon a vilagnap@bkik.hu címre, mielőtt további felesleges regisztrációkat eszközölne. Köszönjük.
Buda ● Budai Várnegyed
1987 óta a budai Várnegyed a Világörökség része
Buda- Királyi Várnegyed
10.30
Séta a Királyi Palotanegyedben - MEGTELT
A Királyi Várpalota környezetében kibontakozó új városképet tekintjük meg, melynek elemei a Nemzeti Hauszmann program nyomán rendeződnek vissza - 21. századi technikai megoldásokkal, új szerepkörben - a II. világháborút megelőző helyükre. Egyensúlyt keresve a középkori és barokk Palotanegyed máig fennmaradt emlékeivel. Sétánkat a megújult Budavári Siklónál kezdjük, majd a felújított tereket, szobrokat megszemlélve érkezünk a várfalak-támfalak határolta sokáig rommezőként elterülő térség új kapcsolatrendszerébe: a Főőrség- Csikós udvar- Lovarda környezetébe. Végül a Csikós és a Hunyadi udvart összekötő Hauszmann-rámpán, „ a lovak le-és felvezetésére szolgáló lejtős utakra” lépünk…..
https://nemzetihauszmannprogram.hu/
Útvonal: Dísz tér- Szent György utca- tér – Habsburg-kapu – Savoyai Jenő herceg lovas szobra - Hunyadi-udvar –Mátyás-kút - Oroszlános udvar – Királyi Várpalota (Magyar Nemzet Galéria –Budapesti Történeti Múzeum /Vármúzeum és a felújított Szent István terem - Országos Széchényi Könyvtár) együttese - Főőrség épülete (kávézó) - Stöckl - lépcső - Csikós - udvar - Királyi Lovarda (kívülről)- Hauszmann-rámpa
Találkozó: 10.15-kor a Korona Kávéháznál (Dísz tér 16, 1014)
Időtartam: kb. 1,5 óra
A vezetést tartja: Bodnár Lajos idegenvezető
Regisztráció lezárult, séta megtelt. max. 25 fő
A Tourguide készülék használata: 500,- Ft / fő
Megjegyzés: A piros "regisztráció" szóra kattintva érik el a regisztrációs felületet. Kérjük, a regisztrációnál a saját nevét ne adja meg kétszer, mert a rendszer + 1 főnek számolja. Csak a további programon résztvevők nevét írja be, ha többen jönnek. Ha pedig nem kap visszaigazoló e-mailt, kérjük, írjon a vilagnap@bkik.hu címre, mielőtt további felesleges regisztrációkat eszközölne. Köszönjük.
10.00
A Hunyadiak nyomában - MEGTELT
A Duna valóban befagyott 1458 januárjában, és a politikai helyzet is megváltozott a Budai várban. Hunyadi János kormányzó kisebbik fia koronás király lett. Erős központi hatalmat kialakító uralkodó, és a művészetek pártfogója. Tisztelete évszázadokon át töretlen maradt. Könyvtára, a Bibliotheca Corviniana az UNESCO Világemlékezet listáján hirdeti nagyságát.
Sétánk a Magyar Nemzeti Galériától indul, mely őrzi a 19. századi Ligeti Antal - Wágner Sándor: Mátyás hazatérése c. festményt, majd a Királyi Várnegyedtől a polgárvárosig sorra veszi az emlékeket, történelmi pillanatokat, melyek a Hunyadiak alakjához kötődnek.
Találkozó 9:40 órakor a Magyar Nemzeti Galéria (Bp. I. Szent György tér 2.) főbejárata előtt, a Savoyai Jenő herceg lovas szobránál
A séta útvonala: Magyar Nemzeti Galéria--a gótikus palota romjai (a Savoyai terasz sarka)- Luxemburgi Zsigmond – kápolna / Stróbl Alajos: Mátyás kútja (1904) –Sz.György tér: Hunyadi László lefejezése – Szent Zsigmond- templom falmaradványai: Podjebrád Katalin, Mátyás első feleségének a sírja, 1464 (emléktábla), a korona visszavétele - (Balta köz: Hunyadi László-emlék (Benczúr Gyula) - Hess András és a budai nyomda Mátyás király idején- Mátyás király Bautzeni domborműve (a Szent Miklós-templom és kolostor tornyán) - Hunyadi János szobra (Tóth István, 1903) Mátyás- templom (a hollós címer a D-i toronyban), Mátyás esküvői Podjebrád Katalinnal és Aragóniai Beatrixszal a Koronázó templomban)
A séta időtartama: 3 óra
A sétát vezeti: Szántó Mária idegenvezető
Regisztráció lezárult, séta megtelt. max: 30 fő
A Tourguide készülék használati díja: 500 Ft/fő
Budai Vármegyed ● polgárváros
10.30 és 11.30
Budai Vár-barlang
A Budai Vár alatt húzódó, több mint 3 kilométer hosszú barlangrendszernek a Dárda utcától a Szentháromság térig húzódó szakaszát járjuk be. Kb. 35 perces túránkon megtudjuk, hogyan alakult ki a barlangrendszer, hogyan váltak a természetes eredetű barlangüregek labirintus jellegű pincejáratokká, hogyan hasznosították őket a Várhegy mindenkori lakói – borospinceként, börtönként, óvóhelyként vagy épp underground party-helyként.
Találkozó. 5 perccel a kezdés előtt a barlang Dárda utcai bejáratánál (1014 Budapest, Dárda u. 2.)
Megközelítés: https://go.bkk.hu/
Az első túra indul 10.30-kor
A második túra indul 11.30-kor
Kérjük, érkezzék időben, a túra pontosan indul - a késve érkezők nem tudnak csatlakozni a csoporthoz, a jegyek értéke nem visszatéríthető.
A túra időtartama: 35-40 perc
A barlangtúrát vezeti: a Duna-Ipoly Nemzeti Park munkatársa
Részvételi díj: 2.300 Ft /fő kedvezményes díj az Idegenvezetők Világnapja alkalmából
A túrára a regisztráció (max. 20 fő) és a jegyvásárlás kizárólag online lehetséges!
Ezen a linken https://jegymester.hu/search?searchPhrase=v%C3%A1r-barlang válthatják meg a belépőjegyet a „Vár-barlangi betekintő az Idegenvezetők Világnapja alkalmából” címre kattintva
(Az online megvásárolt jegyeket NEM SZÜKSÉGES KINYOMTATNI, erre alkalmas okostelefonon is be lehet mutatni!)
A barlang hőmérséklete kb. 12 °C-os, ennek megfelelő öltözet és kényelnes túracipő ajánlott!
16.15 és 17.15
Látogatás a Sziklakórház Atombunker Múzeumban
A Várhegy mélyén a mintegy 10 km hosszan nyúló barlang- és pincerendszer Úri utcai szakaszát 1939-től óvóhelynek alakítják ki. 1944-ben már kibővítve a Székesfőváros Sebészeti Szükségkórházaként szolgál a Szent János Kórház felügyelete alatt.
A 2002-ig „szigorúan titkos”-nak minősített objektum 2008. március 11-től folyamatosan látogatható. A kórház, a bunker terei, felszerelési tárgyai a sziklafalak közé szorult 80 évnyi történelmet idézik - Budapest ostromát, a hidegháború időszakát, az ’ 56 –os forradalmat- a közelmúltunkat - megdöbbentő valóságukban… www.sziklakorhaz.eu
Találkozó: 15 perccel az indulások előtt a Múzeum előtt vagy előcsarnokában (1012 Budapest, Lovas út 4/c.)
A Sziklakórház bejárata a várfal tövében található, a Szentháromság utca - Tóth Árpád sétány alatt a Lovas úton. A budavári Mátyás-templomtól a Gránit lépcsőn haladva a kórház Lovas úti bejárata 2 perc séta.
Tárlatvezetések:
Az első turnusra jegyet váltottak részére pontban 16.15-kor indul
A második turnusra jegyet váltottak részére pontban 17.15-kor indul
Időtartam: 90 perc
A szakvezetést a Sziklakórház helyi vezetője tartja
Létszám turnusonként: max.25 fő
A kedvezményes részvételi díj: 3000 Ft/fő - az Idegenvezetők Világnapjának alkalmából
A regisztráció: KIZÁRÓLAG online történik, e-mail formájában.
Az e-mail-eket a csv@sziklakorhaz.hu címre küldjék és a levélben jelezzék, melyik időpontra jelentkeznek.
A jelentkezéseket érkezési sorrendben dolgozzuk fel, és csak akkor érvényes, ha kapnak visszaigazoló e-mailt.
Egy ember maximum 4 főt regisztrálhat.
Fizetni a helyszínen tudnak a pénztárban a nevük bemondása után.
A LÁTOGATÁS FELTÉTELEI:
- ÉRKEZÉS: kérjük, érkezzenek meg legkésőbb 15 perccel a program előtt!
- KÉSÉS esetén nem garantáljuk a programot, illetve annak hosszát a késés időtartamával csökkentjük.
- KORHATÁR: a látogatás 6 éves kor alatt nem lehetséges, 6-12 éves kor között szülői/gondviselői beleegyezéssel és felügyelettel engedélyezett.
- BEFIZETÉS: a látogatás napján, egy összegben, készpénzzel vagy bankkártyával.
- LEMONDÁS: legkésőbb 2 nappal a túra előtt kérjük e-mailben vagy telefonon jelezni.
- HŐMÉRSÉKLET: a múzeumban 15-18 °C van, meleg pulóver viselése ajánlott.
Margit- sziget
11.30
Szabó László emlékére
Bringóhintóval a Margitszigeten
Találkozó: 11.00 órakor a Bringóvár előtt (1138 Bp., Margitsziget, Hajós Alfréd sétány 1. sz )
Indulás: 11.30- kor
Útvonal: Bringóvár- Gyógyfürdő és Nagyszálló (1868-70, Ybl Miklós)- Szent Mihály kápolna - Domonkos kolostor romjai és Árpád-házi Szent Margit emléksírja (1252- 72-ig a sziget lakója, 1943. XII.Pius szentté avatta) – Szabadtéri Színpad (1938, Kaffka P.)- Víztorony (1921, Zielinszky Szilárd, műemlék)-Művészsétány szobrai és a sziget egykori lakói - Rózsakert és a sziget faritkaságai, kertészei (Petz Ármin,Tost Károly,Magyar György)- Vadaskert- Casino (1868-69, Ybl)- Centenárumi emlékmű (1972, Kiss István) és szökőkút (1962)- Nemzeti Sportuszoda (1930, Hajós Alfréd, olimpikonok)- Ferences kolostor romjai (XIII.sz.) József nádor egykori villája (1796), Alexandra Pavlovna nagyhercegnő emléke-Palatinus strandfürdő (1921, Janáky, Masirevics)- Bringóvár (1985 óta)
A túra időtartama: 2 óra
Vezeti: Szőke Bálint idegenvezető
A Bringóhintó 50 %- os kedvezményes használati díja: 1.500,-Ft/fő.
A díj a helyszínen fizetendő.
A Bringóhintó használata: a társaság www.bringohinto.hu honlapján található letétre szóló feltételek szerint. Erről a helyszínen tájékoztatjuk Önöket.
A túra résztvevőit a Bringóhintó Kft. szeretettel meghívja egy pohár italra (kávé vagy forró tea) a bringótúra végén.
A túra előzetes regisztrációval vehető igénybe.
Regisztráció lezárult, de maradtak még szabad helyek, így ha van kedve, akkor vegyen részt a programon. max. 24 fő
A Tourguide készülék használati díja: 500 Ft/fő
Megjegyzés: A piros "regisztráció" szóra kattintva érik el a regisztrációs felületet. Kérjük, a regisztrációnál a saját nevét ne adja meg kétszer, mert a rendszer + 1 főnek számolja. Csak a további programon résztvevők nevét írja be, ha többen jönnek. Ha pedig nem kap visszaigazoló e-mailt, kérjük, írjon a vilagnap@bkik.hu címre, mielőtt további felesleges regisztrációkat eszközölne. Köszönjük.
Pest ● Belváros-Lipótváros
Pest ● Lipótváros
Pesti Vigadó – A hely ahol megszületett Budapest
150 évvel ezelőtt, a Pesti Vigadó falai között született meg Magyarország új fővárosa Budapest; Pest, Buda és Óbuda egyesítésével. Az 1867-es kiegyezést követően a vezetők 1872 decemberében fogadták el a három városrész egyesítését, mellyel világvárosi növekedés kezdődött. A hivatalos alapító okiratot 1873-ban írták alá a Déli teremben, Budapest születésnapját pedig november 17-én ünnepeljük minden évben. A Pesti Vigadó a pesti Duna-part máig meghatározó eleme, a világörökségi helyszín része, mely rengeteg történelmi eseménynek adott helyet.
A fenti események részleteit is megismerhetik azok a látogatóink, akik részt vesznek a sétáinkon és megtekintik a múltat bemutató Pesti Vigadó Idővonal című állandó épülettörténeti fotókiállításunkat, amely nem csak az épület, hanem azon keresztül a magyar és egyetemes történelem, kultúra egy-egy jelentős eseményét eleveníti fel.
Az Idegenvezetői Világnap alkalmából szervezett sétáinkra minden jegy elkelt, azonban az alábbi linken keresztül egész évben lehet csatlakozni garantált épülettörténeti sétáinkhoz:
https://vigado.hu/programok/-/event/ps8t0l0df0dt0d0/1/75
11.00
Az első görög diaszpóra emlékei a mai pesti belvárosban, - MEGTELT
avagy hogyan lett Pest a török kiűzetése után virágzó kereskedelmi központ?
Szeretnéd megtudni, hogy
Hány náció kellett ahhoz, hogy a Lánchíd-projekt létrejöhessen? Kinek a pénzéből épült fel a híd? A XIX. században ki volt a legnagyobb mecénás az országban? A Váci utca melyik mellékutcája volt magánkézben? Kinek köszönhetjük a Városligetet? Miért galamb a Galamb utca? Kik voltak a Sinák, Nákók, Lykák, Borárosok, Harisok, Szacelláriak, Murátiak, Derrák, stb? - A válaszokat megtudhatod egy belvárosi séta keretében a Lánchídtól az Erzsébet téren és a József nádor téren át, végig a Váci utca északi szakaszán a Petőfi téri Görög templomig.
Követjük az ókori görögök példáját, sétálva beszélgetünk, beszélgetve sétálunk, és közben a megmaradt klasszicista házak (és persze a meg nem maradottak hűlt helye) kirajzolja a XVIII-XIX. századi pesti görög kereskedők életrevaló és gazdag közösségét, családjait, terveit és csalódásait, és azt, hogyan járultak hozzá eme csodás város kialakulásához.
Találkozó: 11 órakor a Magyar Tudományos Akadémia bejáratánál (1051 Budapest, Széchenyi István tér 9.)
Időtartam: kb. 3 óra
A sétát Bakirdzi Kalliopé idegenvezető, a második görög diaszpóra tagja vezeti.
Regisztráció lezárult, séta megtelt. max. 30 fő
A Tourguide készülék használati díja: 500,- Ft/fő
Pest ● Lipótváros ●Terézváros
12.30
Körösföi Kriesch Áladár (1863 - 1920)
szecessziós művészete a székesfővárosban
Sétánkon a Gödöllői Művésztelep alapítójaként ismert mester műveivel ismerkedünk.
Az alkotások Lotz Károly és Than Mór munkáihoz hasonlóan nagy állami megrendelésre készültek, rangos közintézményeink falait díszítik. Körösfői Kriesch Aladár szecessziós falképei, freskói viszont jelentősen eltérnek az iskola nagy képviselőinek a művészi felfogásától. Az impozáns méretű falképek műfajában egyéni hangot képviselnek.
Sétánkon először az Országház Vadásztermét díszítő falképet tekintjük meg. Következő állomásunkon csak emlékezni tudnunk a mester munkáira, amelyeket a Nemzeti Szalon számára készített. Ezek az épülettel együtt megsemmisültek. Sétánk következő állomásán a Központi Papnevelde rejtett terében megcsodáljuk a mester üvegfestményét. Sétánkat a Zeneakadémián zárjuk, ahol megtekintjük a gödöllői művész alkotásait, köztük A művészet forrása c. falképet.
Találkozó: 12 órakor az Országház látogatóközpontjában (Bp. V. Kossuth tér 1.)
Útvonal: Országház (1904, Steindl): Főlépcsőház- Kupolaterem- Vadászterem: 1902, Bölényvadászat (Attila megmenti Budát), Halászat a Balatonon a XV. században- Erzsébet tér: a hajdani Nemzeti Szalon- Papnövelde u. 5-7. Egyetemi templom - Papnevelde (A Jó Pásztor üvegablak, Róth Miksa, 1918) – Zeneakadémia: a gödöllői mester alkotásai , köztük A művészet forrása c. falkép, 1907)
Köszönjük az intézményeknek, hogy engedélyezték az ingyenes látogatást.
Közlekedés: 2-3 BKV-jegy
A sétát vezeti: K. Kriesch György idegenvezető, a művész unokája
A létszám regisztrációhoz kötött: katigyuri87@gmail.com max. 75 fő
Részvételi díj: 2000 Ft/fő, mely tartalmazza a Tourguide készülék használati díját is.
Esztergom-Budapesti főegyházmegye társszékesegyháza
Szent István Bazilika
Hild, Ybl, Kauser, 1851-1905/6
13.00
Szent István királyunk Szebb Jobbját és Árpád-házi szentjeink emlékét őrző Bazilika
Épületismertető séta a templomtérben
a Szent Jobb, a Kincstár és a Panoráma Terasz megtekintésével
Találkozás az idegenvezetővel a Bazilika főbejáratánál, 12.45 perckor (Bp. V. Szent István tér 1.sz.)
Az épületismertető sétát Kratofil Zita idegenvezető tartja
Időtartam: a templomtér bemutatása min. 45 perc
a Kincstár bemutatása min. 15 perc
a Panoráma Terasz megtekintése egyénileg történik
kb. 90 perc (az épületrészek közötti közlekedés (lift) figyelembevételével)
Az Idegenvezetők ViIágnapja alkalmából a Szent István Bazilika csoportkedvezményes díjat nyújt a vezetésre jelentkezőknek és eltekint a tárlatvezetés díjától.
Belépő díjak: Csoportos jegyárak: Templomtér 1200 Ft
Kombinált (kincstár, panoráma terasz és templomtér): 3500 Ft
A látogatás regisztrációhoz kötött: max. 30 fő
Regisztrálni a bazilika.regisztracio@gmail.com e.mail címen lehet, a dátum, a vezetés időpontja, a név és a résztvevők számának megadásával
Tourguide készülék használata: 500,- Ft/fő
14.00
Épületismertető séta a templomtérben
a Szent Jobb, a Kincstár és a Panoráma Terasz megtekintésével
Találkozás az idegenvezetővel a Bazilika teraszánál 13.45 perckor. Bp. V. Szent István tér 1. sz.
A séta időtartama: a templomtér bemutatása min. 45 perc
a Kincstár bemutatása min. 15 perc
a Panoráma terasz megtekintése egyénileg történik
kb. 90 perc (az épületrészek közötti közlekedés (lift) figyelembevételével)
Az épületismertető sétát vezeti: Dósáné Imreh Zsuzsanna idegenvezető
A Kincstárat a kurátor, Kovács Gergely posztulátor, a Magyarországi Mindszenty Alapítvány munkatársa mutatja be.
Az Idegenvezetők ViIágnapja alkalmából a Szent István Bazilika csoportkedvezményes díjat nyújt a vezetésre jelentkezőknek és eltekint a tárlatvezetés díjától.
Belépő díjak: csoportkedvezményes díj
Belépő díjak: Csoportos jegyárak: Templomtér 1200 Ft
Kombinált (kincstár, panoráma terasz és templomtér): 3500 Ft
A látogatás regisztrációhoz kötött: max. 30 fő
Regisztrálni a bazilika.regisztracio@gmail.com e.mail címen lehet, a dátum, a veztés időpontja, név és a résztvevők számának megadásával
Tourguide készülék használata: 500,- Ft/fő
A belépő díjak:
A regisztrált látogatók csoportos jegyáron tudják a jegyeket megvásárolni a Bazilika Jegyirodájában a Bp. V. Szent István tér 2. sz alatt.
Figyelem! a Bazilika Jegyirodájában csak a vásárlás napjára lehet jegyet venni.
A Jegyváltásnál kérjük, hivatkozzanak a regisztrációban jelzett névre és létszámra.
Aki csak templomtéri jegyet vesz, nem tud a csoporttal a panoráma teraszra és a kincstárba bejutni.
Online jegyváltás: https://www.bazilika.jegy.eu/ oldalon. Itt egyéni, teljes áru felnőttjegyek kaphatóak. A 15 fő feletti csoportoknak van lehetőség belépőjegyek vásárlására.
Online jegyvásárlásnál előre ki lehet választani a dátumot.
Ne feledjék: online vásárlás esetén is előre regisztrálni kell az idegenvezetésre!
A Kincstárban és a Panoráma terasznál a Bazilika helyi munkatársai segédkeznek
Belváros-Lipótváros - Terézváros- Városliget - Zugló
Tárlatvezetések a Földalatti Vasúti Múzeumban
Anno 1896
Gizella tér - Deák Ferenc tér- Váczi körút- Opera- Oktogon- Vörösmarty utca- Körönd-Bajza utca- Aréna út - Állatkert - Artézi fürdő
11.00 és 15.00
Utazz velünk a Millenniumi Földalatti Vasúton!
Az európai kontinens első földalatti vasútján, a Világörökség részén
……. A Ferenc József Földalatti Villamos Vasút túlélte névadóját, a világháborúkat.
Eredeti utcabútoraitól idővel megvált: a vasút állomásaihoz vezető lépcsők fölé épített lejárócsarnokokat, köztük az impozáns Deák térit lebontották, helyükbe kőkorlátokat emeltek. A huzat ellen szélfogó ajtókat szereltek, és az állomásokra a peronőrők, jegykezelők számára fülkéket helyeztek el. Máig megmaradt a Schlick-gyárban készült vas tartószerkezet, a Zsolnay gyár készítette fehér- barna csempeburkolat, rajta a finoman keretezett állomásnév.
A Földalatti vonalát Buda-Óbuda-Pest egyesítésének centenáriumára (1973) a Mexikói útig meghosszabbították. A teljes 4,4 km-es vonal föld alá került. Az átépítés alkalmával kicserélték a biztosító berendezéseket is. Ekkor tért át a Földalatti a „jobbra hajts” közlekedésre.
1975 óta a földalatti Deák téri alagút szakaszában működő Múzeumban kiállított számos ipari, műtárgy a világ második, villamos berendezése okán a világ első földalatti vasútjának történetéről mesél
Találkozó: 10 perccel a tárlatvezetések előtt a Földalatti Vasúti Múzeumban (Deák Ferenc tér, Metróállomás aluljáró; bejutás a BKK ügyfélcentrumon keresztül)
A tárlatvezetés időtartama: 30 perc
Belépőjegyek: felnőtt: 350 Ft, diák, nyugdíjas 280 Ft
fotó-, videójegy: 500 Ft
Létszám: 20 fő/ csoport
Regisztráció és információ: muzeum@bkv.hu telefonon: (1) 461-6500/11271 (Győrfi Judit)
Pest ● Terézváros
10.00
Bemutatkozik a Hunyadi téri zsinagóga
Az 1897-ben Czigler Győző tervei alapján épült Hunyadi téri vásárcsarnok környezetében található a tér nevéről ismert neológ zsinagóga. Egy bérház első emeletén működik 1896-os megalakulása óta. „Lélekre emlékező egylet”-nek nevezte magát, ahogy a térre néző egyik nagy ablakán lehetett olvasni egykor. A lakás-zsinagógát 2017-ben felújították, “Ohél Avraham”, Ábrahám sátra nevet adtak neki…
Találkozó: 10 órakor a Bp. VI. Hunyadi tér 3. sz. háza előtt
A zsinagógát és közösségét Fináli Gábor rabbi mutatja be.
Időtartam: max. 60 perc
Regisztráció lezárult, de maradtak még szabad helyek, így ha van kedve, akkor vegyen részt a programon max.25 fő
A tiszteletadás jeleként kérjük, a férfiak a zsinagógába fedett fejjel lépjenek.
Kérjük, adományokkal segítsék a zsinagógák fenntartását.
Megjegyzés: A piros "regisztráció" szóra kattintva érik el a regisztrációs felületet. Kérjük, a regisztrációnál a saját nevét ne adja meg kétszer, mert a rendszer + 1 főnek számolja. Csak a további programon résztvevők nevét írja be, ha többen jönnek. Ha pedig nem kap visszaigazoló e-mailt, kérjük, írjon a vilagnap@bkik.hu címre, mielőtt további felesleges regisztrációkat eszközölne. Köszönjük.
Erzsébetváros
10.00
Szülőföldem, Csikágó - MEGTELT
Sétánkat a Damjanich utcában kezdjük, amely az elegáns Városligeti fasor villái mögött és Csikágó városrész szélén épült ki. Ez utóbbi 1896 és 1898 között. Bejárjuk a Damjanich – Rottenbiller - István út- Bethlen Gábor tér –Nefelejcs utca közötti területet - de egy képzeletbelit is: az emlékezetét. Ha az ember több évtizedet megélt, több történelmi pillanat tanúja volt…annak az utca nem csak házak hosszú sorát jelenti, amelyen naponta átvonul…Az utca visszaidéz illatokat, hangokat: a lovas kocsival érkező jegesét, a tűzifát, szenet, szódát szállító fuvarosét vagy a triciklijén fagylaltot áruló cukrászét, a székek, kissámlik zaját, amit a lakók csapnak a gang egyetlen tévé készüléke elé zsúfolódva.Volt embereket idéz az utca, a gang, egy házbelső, képeket egykorvolt épületekről, pl. a lépcsőről, amelyen kisgyermekként a lábát lógatta idegenvezetőnk.
Találkozó: 10.00- kor a Bp. VII. Damjanich utca és a Dózsa György utca (Városliget) sarkán
Útvonal: Damjanich utca - Rottenbiller utca - István utca - Bethlen Gábor tér
A séta időtartama: 2,5 óra
A sétát vezeti: Rózsa András idegenvezető
A Bethlen téri zsinagógában vezet: Winkler Miksa
Regisztráció lezárult, séta megtelt. max 25 fő
A Tourguide készülék használati díja 500,- Ft/fő
A tiszteletadás jeleként kérjük, a férfiak a zsinagógába fedett fejjel lépjenek.
Kérjük, adományokkal segítsék a zsinagógák fenntartását.
Megjegyzés: A piros "regisztráció" szóra kattintva érik el a regisztrációs felületet. Kérjük, a regisztrációnál a saját nevét ne adja meg kétszer, mert a rendszer + 1 főnek számolja. Csak a további programon résztvevők nevét írja be, ha többen jönnek. Ha pedig nem kap visszaigazoló e-mailt, kérjük, írjon a vilagnap@bkik.hu címre, mielőtt további felesleges regisztrációkat eszközölne. Köszönjük.
Pest ● Ferencváros
14:00
Bakáts téri templom - MEGTELT
A Bakáts téri katolikus templom 2023. február 26-án (vasárnap) 14.00 órakor várja az Idegenvezetők Világnapján látogatóit. A templombemutató séta a Bakáts téren, a főkapu előtt indul (1092 Budapest, Bakáts tér 13.), tervezett ideje másfél óra.
A részvétel díjmentes, de adományokat örömmel fogadunk, melyet az orgona felújítására fordítunk. A séta regisztrációhoz kötött: 40 fő-ig fogadunk vendéget.
A sétát vezeti: dr. Orbán György
Regisztráció lezárult, séta megtelt.
https://szentferencplebania.hu/
https://www.facebook.com/szentferencplebania
Bemutatkozás
Ha Ferencváros főutcája a Ráday utca, akkor a Kálvin tértől sétálva a Bakáts térre érünk, amit méltán nevezhetünk a kerület főterének is. Mind az utca, mind a tér szépen őrzi a 19. századi Pest hangulatát. A tér egészét az Assisi Szent Ferenc-templom uralja, amely értékes célpontja lehet egy budapesti városnéző túrának.
Története
1822-ban épült egy ideiglenes templom, melynek helyét már csak tábla őrzi, innentől számítjuk az önálló plébánia megszületését. A kerület népességének gyors növekedése és a formálódó fővárosi szerepkör indította a várost arra, hogy „díszes és nagy” templom építését tűzze napirendre. Az épületre kiírt pályázaton Steindl Imre neogótikus tervét megelőzve Ybl Miklós neoromán elképzelése győzött. A főváros felkérésére Erzsébet királynő fővédnökként vezette az adományozók listáját. A felszentelésre 1879-ben került sor, a korabeli közvélemény az új főváros egyik reprezentatív középületeként, a fejlődés kiemelkedő eredményeként értékelte. A berendezés végleges formáját a 20. század elején nyerte el.
2022-re megújult a templom és az épületet körbeölelő Bakáts tér, amely a Nagykörút mellett, de annak zajától mentesen őrzi meghittségét. A Dunára néző teret szegélyező Ráday utca a maga vendéglátóteraszaival, színes művészeti kínálatával jól illeszkedik a barátságos, emberléptékű környezethez.
Látnivalók
Az impozáns épület a historizmus szellemében a román kori keresztény bazilikák formavilágát őrzi, francia példa alapján. Homlokzati középtornya 66 méter magasra nyúlik. A kereszt alakú alaprajz három hosszanti és egy kereszthajót foglal magába, két mellékoltárral és a szentélyben található, a szemet magára irányító főoltárral. A kereszthajó és a szentély alatt található az eredeti, színes-gazdag díszítőfestést őrző, 22 oszlopos altemplom, amely Ybl életművében is kiemelkedő jelentőségű alkotás.
Ma már meghökkentő, de Ybl Miklós szerződése úgy szólt, hogy nem csak az épület, hanem a teljes berendezés tervezését vállalta. Vagyis az épületet a berendezésével együtt egységes műként képzelte el. A famunkákat Thék Endre, a fémmunkákat Jungfer Gyula készítette, a falképeket Lotz Károly és Than Mór jegyzi – a korszak legjobbjai. Ebben az összművészeti programban mester és munkatársai terveztek mindent a szószéktől a padokig, a gyóntatószékektől a sekrestye berendezéséig. A Dunára néző, jellegzetes román bélletes főkapu domborművein Krisztus és két angyal mellett megjelenik a belső tér egyik jellemző motívuma, a sárkány.
Ismertetőnket Kurtz Vilmos templomépítő ferences plébános gondolataival zárjuk: „Csak a törpe kapkod a látszat után, s mi nem akartunk korunk e művére ily vádakat hárítani.”
Pest ● Hősök tere
13.00
Szépművészeti Múzeum
A Szépművészeti Múzeum a millennium – a magyar államalapítás ezredik évfordulója – alkalmából épült, az európai kultúrához való örök érvényű kapcsolatnak állítva maradandó emléket. A múzeum alapításának, építésének és gyűjteményének történetét bemutató egyórás vezetés során bejárjuk az épület lélegzetelállító tereit, különös tekintettel a Román, Reneszánsz és Barokk Csarnokokra.
Az idegenvezetők világnapja alkalmából a kedvezményes részvételi díj, amely tartalmazza a belépőjegyet és a tárlatvezetés díját is: 2.000,- Ft/fő.
Találkozó: 12.45-kor a Szépművészeti Múzeum fogadócsarnokában (1146 Budapest, Dózsa György út 41.)
Az épületsétát tartja: Pancsik Károly idegenvezető, a Szépművészeti Múzeum tárlatvezetője
Regisztráció: max.30 fő https://ligetplusz.hu/csarnokaink-szm-2023.html
A felületen 30 db jegy váltható, 2.000,- Ft/fő áron. Ez a rendkívül kedvezményes ár tartalmazza a belépőjegy árát és a vezetés díját is. Ha elfogy az online elérhető 30 db jegy, akkor betelt a program.
Kérjük, a megváltott jegyét hozza magával kinyomtatva vagy telefonon és a tárlatvezetőnek mutassa fel a vezetés megkezdése előtt.
A helyszínen nincs jegyvásárlási vagy csatlakozási lehetőség.
Pest ● Városliget
10.00
„ Ujjé, a ligetben nagyszerű, /ujjé, a ligetben jó.
Cirkusz, mozi, és ringlispil,/ Vampedics, Weinhuver és a Gerbeaud.
Ujjé, a ligetben oly vidám, ujjé, hogy mulat a nép,..”
https://www.youtube.com/watch?v=0-cha9_Y8Ic
A Városliget - amiért mindig is szerettük - MEGTELT
A sétánkon megnézzük, hogyan követte a Liget fővárosunk nagyvárossá fejlődésének ütemét a II. világháborúig, hogyan töltötte be közpark szerepét. Választ keresünk arra, hogy milyen földrajzi adottságok, technikai, műszaki bravúrok, újítások, látványosságok, attrakciók járultak ahhoz, hogy a Liget széles társadalmi réteg számára elérhető szórakozási lehetőséget nyújthasson, testi-lelki felüdülést szolgáljon. Sétánk végén kiderül, miért lett népszerű a kikapcsolódás, szórakoztatás – szórakozás, gyógyászat - egészségmegőrzés és a gasztronómia területén. Megtapasztaljuk, hogy mi a Városliget vonzereje, ami miatt máig közkedvelt a városlakók és a Budapestre látogatók körében.
Találkozó: 9.45-kor a Hősök terén lévő szoborcsoportnál (Bp. XIV. Hősök tere, Millenniumi Emlékmű)
Útvonal: Hősök tere - Wünsch-híd - Gundel étterem - Fővárosi Állat- és Növénykert - Fővárosi Nagycirkusz - Biodóm Széchenyi Gyógyfürdő és Uszoda Francsek- szárnya- Szent István-kút – a Széchenyi Gyógyfürdő Czigler-szárnya - Alpár Ignác szobra – Műjégpálya
A séta időtartama: 2-2,5 óra
A sétát vezetik: Acha Diana és Miklósi Flóra kezdő idegenvezetők, a SZÁMALK- Szalézi Technikum és Szakgimnázium 2022-ben végzett diákjai.
Regisztráció lezárult, séta megtelt max.25 fő
A Tourguide készülék használati díja: 500,- Ft/fő
Megjegyzés: A piros "regisztráció" szóra kattintva érik el a regisztrációs felületet. Kérjük, a regisztrációnál a saját nevét ne adja meg kétszer, mert a rendszer + 1 főnek számolja. Csak a további programon résztvevők nevét írja be, ha többen jönnek. Ha pedig nem kap visszaigazoló e-mailt, kérjük, írjon a vilagnap@bkik.hu címre, mielőtt további felesleges regisztrációkat eszközölne. Köszönjük.
Pest ● Zugló ● Városliget
10.00
Időutazás a Városligetben: a kezdetektől napjainkig - ELMARAD
ÚJ IDŐPONT:
2023. március 5. vasárnap 10.00-kb. 12.30
a Liget Projekt mára megvalósult fejlesztései nyomán
Hogyan lett a mocsaras, lápos homokpusztából, az egykori Ökrösdűlőből a világ egyik első közparkja? Milyen szerepet játszott ebben József nádor, a “legmagyarabb Habsburg”? Miért mondhatjuk, hogy a Néprajzi Múzeum „hazatalált” a Városligetbe? Hol emelték a Liget első zenepavilonját, ami a pestiek egyik legnépszerűbb találkozóhelye lett, ahol naponta katonazene szólt? Miért “ékszerdoboz” a Millennium Háza? Mi köze volt az elektromos díszkivilágításnak az 1896-os millenniumi kiállítás látogatói rekordjához? Hogyan találkozik a zenei élmény és a természet Sou Fujimoto japán építész épületében, a Magyar Zene Házában? Ezekre és hasonló kérdésekre keressük a válaszokat a Városligetben sétálva. Közben elhaladunk megújult játszóterek, botanikus kert, rózsakert mellett is.
A séta útvonala: Néprajzi Múzeum - Múzeum Mélygarázs és Promenád – ( tervezés alatt: Városligeti Színház ) - Városligeti Nagyjátszótér - Mőcsényi Mihály Botanikus kert - Millennium Háza - Rózsakert - Zsolnay Szökőkút - Vakok Kertje - ( tervezés alatt: Magyar Innováció Háza - tervezés alatt: Új Nemzeti Galéria) - Magyar Zene Háza
Találkozó: 9.45-kor az Ötvenhatosok terén (Budapest, 1146)
az ’56-os emlékmű Városliget felőli oldalán
Időtartam: kb.2,5 óra
A sétát vezeti: Kanizsai Eszter idegenvezető
ELMARAD betegség miatt!
Pest ● Zugló
10.00 - 16.00
A 95 éves Japánkert Zuglóban
a Varga Márton kertészeti szakiskolában
Budapest kertvárosának, Zuglónak, de a fővárosnak is jelentős érték az 1928-ban megépített japánkert (1991-től botanikus kert) 2,7 hektáros botanikus kertjével, botanikai ritkaságaival, famatuzsálemeivel, vakok kertjével. Magyarország kevés valódi japánkertjeinek legidősebbike. Autentikus jellegét az 1931-es japán császári család, Takamatsu herceg és felesége Kikuko hercegnő látogatása óta őrzi.
A zuglói japánkert egyben gyakorlóhely, a kertész szakmai képzésben az elméleti és gyakorlati ismeretek, készségek és képességek megszerzésében is fontos szerepet játszik.
https://www.vmszki.hu/vmszki/iskolank/japankert
https://www.vmszki.hu/component/k2/japankert12
A zuglói Japánkert egyénileg látogatható
Helyszín: KMASZC Varga Márton Kertészeti és Földmérési szakiskola (Budapest, XIV. Kövér Lajos utca 1.sz. bejárat)
Időtartam: 1-1,5 óra
Részvételi díj: 900 Ft/fő csoportos jegy, amit a helyszínen lévő jegyautomatában egyénileg meg lehet váltani.
Ajánljuk, hogy térjenek vissza a Zuglói Japánkertbe 2023. április 22- én, a Japánkert Napján, cseresznyevirágzás idején. Ezen a napon a japán nagykövet is ellátogat a kertbe. Virágvásár, növényorvos, harcművészek, tea kóstoltatás és még sok más program várja a vendégeket.