Idegenvezetők Világnapja 2023. február 25-26.
Pest megye ● Gödöllő
Üdvözlet Gödöllőről
Az Idegenvezetők Világnapja alkalmából idén is kétnapos programmal mutatkozik be városunk. Szombaton Gödöllő és Máriabesnyő legfőbb látványosságaival, vasárnap a Városi Múzeum két tárlatvezetésével ismertetjük meg vendégeinket Gödöllő város múltjával, jelenével.
Gödöllő számtalan látnivalóval várja az ide látogatókat. Sétáljanak az Erzsébet emlékparkban, tekintsék meg hazánk legnagyobb erdészeti arborétumát, az Arbo-parkot (volt József főherceg liget), a Méhészeti Múzeumot, a Génmegőrzési Központot. Látogassanak el a Mezőgazdasági Gépfejlődéstörténeti Gyűjteménybe, az Agrár- és Élettudományi Egyetem műemlék épületébe és agrobotanikai kertjébe. Ismerkedjenek meg a múlt század elején itt, Gödöllőn működő szecessziós művésztelep emlékeivel.
Egész évben szeretettel várjuk kedves vendégeinket. Érezzék jól magukat városunkban!
2023. február 25. szombat 10.00 órától - MEGTELT
Érkezés a gödöllői vasútállomáson lévő Királyi Váróba.
Ajánlott közlekedés: Bp. Keleti pályaudvarról vonattal,
Bp. Örs vezér teréről H8 HÉV-el a végállomásig.
Regisztráció: 9.30 – 10.00 óra között helyszínen.
Két csoport és két útvonal lesz:
-
-
-
- csoport Királyi Váró – Alsó-park – Fő-tér – Kastély
- csoport Királyi Váró - Máriabesnyő – Kastély
-
-
A programok időtartama kb. 4 óra.
Az 1. csoport sétája: Gödöllő város – Kastély - MEGTELT
A Rákos-patak menti településen építette fel a XVIII. században a környék birtokosa gróf Grassalkovich Antal az ország egyik legnagyobb, pompázatos barokk kastélyát.
Később a kastély állami tulajdon lett és a kiegyezés után a koronázás alkalmával a magyar nemzet Ferenc József és felesége Sisi használatára bocsátotta. A kastély ebben az időben élte fénykorát. Ekkor épült fel a vasútállomáson a Királyi Váró is a királyi, királynéi és hercegi várókkal a kastélyba vonattal érkező uralkodói család és kíséretének méltó fogadására. A kastély egykori alsó-parkján át vezet az út a város főterére. A hangulatos tér különlegességei: az indonéziai kormány által adományozott világbéke gong, és a József Attila „Altató” c. versét megidéző Kis Balázs szobor.
10.00 – 11.00 Megnyitó
Dr.Gémesi György, Gödöllő város polgármestere köszönti a vendégeket
A Királyi Váró bemutatása Sebő Györgyné helyi vezető
11.00 – 12.00 Séta az Alsó-parkon át a város főterére, a tér megtekintése
Hajnal Irén idegenvezető
12.00 –14.00 A kastély állandó kiállítása
tárlatvezetők: Juhász Mária és Sebő Györgyné helyi vezetők
Regisztráció lezárult, séta megtelt. max.30 fő
A 2. csoport sétája: Máriabesnyő – Kastély - MEGTELT
A Grassalkovichok építették fel a közeli, ma már Gödöllőhöz tartozó Máriabesnyőn a napjainkban bazilika rangú kegytemplomot. Az építéskor „csoda” történt, egy kis csontból faragott Mária szobrocskát találtak, így vált már a kezdetektől fogva híres búcsújáró hellyé. A gróf és családtagjai az altemplom kriptájában művészien megfaragott szarkofágokban nyugszanak.
Máriabesnyőre mintegy húszévnyi szünet után visszatértek Assisi Szent Ferenc lelkiségének folytatói, a kapucinus szerzetesek. 2022-ben újranyitották kolostorukat
10.00 – 11.00 Megnyitó
Dr.Gémesi György, Gödöllő város polgármestere köszönti a vendégeket
A Királyi Váró bemutatása Sebő Györgyné helyi vezetővel
11.00 – 12.30 Utazás Máriabesnyőre
A Nagyboldogasszony Bazilika megtekintése
- felső templom, oratórium, altemplom, Grassalkovich kripta -
Virth József OFM Capucinus atya, a bazilika plébánosa és Six Edit
vezetésével
12.30 – 14.00 Visszautazás Gödöllőre
A kastély állandó kiállítása
Turi Olga idegenvezető, Patruna Györgyi helyi vezető
Regisztráció lezárult, a program megtelt. max.30 fő
Az Idegenvezetők Világnapja alkalmából a gödöllői intézmények eltekintenek a részvételi díjaktól.
A gödöllői programot Hajnal Irén idegenvezető szervezte a gödöllői intézmények, civil klubok, helyi idegenvezetők együttműködésével.
További programok
Pest megye ● Gödöllő
2023. február 25. szombat
10.30
Szecessziós mesterek nyomában Gödöllőn
A Gödöllői Művésztelep (1901-1920)
Sétánkat az Erzsébet- parknál kezdjük. Megismerkedünk Gödöllő történelmi fejezeteivel, az első Sissi-szobor felállításától az 1932.évi Cserkész Világtalálkozóig. Majd végigjárjuk a szecesszió egyetlen szervezett csoportjának a művésztelepét, melyet Körösföi-Kriesch Aladár alapított Gödöllőn. Itt telepedett le családjával, és követték őt Nagy Sándor, a szecessziós iskola másik meghatározó tagja és a művésztársak: Leo Belmonte és Percyval Tudor-Hart, Juhász Árpád, Zichy István, Moiret Ödön, Raáb Ervin és Remsey Jenő. A sétán felkeressük az Erdő utca korunkra megmaradt pár Medgyaszay István és Thoroczkai- Wigand Ede tervezte műteremházát (a szövőműhelyt, Belmonte, K-Kriesch Aladár, Nagy Sándor és a Remsey család házát) és környezetét. Ellátogatunk a gödöllői katolikus temetőbe, ahol tisztelgünk a művészek emlékének.
A Gödöllői Városi Múzeum állandó kiállításán a gödöllői mesterek művészi hagyatékával, életfilozófiájával, a művészetről vallott ars poetikájával, neveléselméletével ismerkedünk meg. Beszélünk a korszakról, amelyben a gödöllői szecessziós mesterek „ összművészeti alkotásai ” születtek.
Találkozó: 10.30 kor Gödöllőn az Erzsébet park bejáratában, a HÉV megàllónál.
Megközelítés: az Örs vezér teréről induló H8 HÉV-vel
A séta időtartama: 3,5 óra
A sétát tartja: Kriesch György idegenvezető, Körösfői-Kriesch Aladár unokája, Nagy Sándor unokaöccse, a két művész hagyatékának gondozója
Belépőjegy: ingyenes múzeumi belépővel.
Regisztració: katigyuri87@gmail.com max. 80 fő
Részvételi díj: 2500 Ft/fő, mely tartalmazza a Tourguide készülék használati díját is
A Gödöllői Városi Múzeum szecessziós kiállításán tárlatvezetést tart: Kriesch György
Az Idegenvezetők Világnapja alkalmával a Gödöllő Városi Múzeum ingyenes részvételt nyújt a séta résztvevőinek.
2023. február 26. vasárnap
14.30
Tárlatvezetés a Gödöllő Városi Múzeumban (Gödöllő, Szabadság tér 5.)
A város legrégibb épülete a Hamvay kúria, ma a Gödöllő Városi Múzeum otthona. A múzeum kiállítótereiben négy állandó kiállítás található, valamint több önálló magángyűjteményt is gondoz. Ezek közül bemutatásra kerül a Cserkészet története és a Gödöllő a mi városunk című kiállítások.
Gödöllő, a mi városunk
Gödöllő gazdag múlttal rendelkező település.
A látogatók a kor igényeinek megfelelően ezen az interaktív kiállításon az őskortól egészen a rendszerváltásig követhetik azokat a jelentős eseményeket, korszakokat, melyek nyomot hagytak a település életében. Láthatók itt a város híres lakóinak személyes tárgyai, térképek, használati tárgyak, kisiparos műhelyek, szatócsbolt, korabeli lakberendezések.
A tárlatot vezeti: Kerényi B. Eszter, a múzeum igazgatója
A cserkészet története
Az országosan is egyedülálló kiállításon ismerkedhetünk a cserkészet történetével a 20. század elején történt megalakulásától egészen a rendszerváltás után történt újjáalakulásáig. Fénykorában, 1933-ban Gödöllőn rendezték meg a cserkészet 4. világtalálkozóját, 1939-ben pedig a világ cserkészlányainak találkozóját.
Látható itt számtalan tárgyi emlék: cserkészcsapatok zászlajai, Teleki Pál főcserkész tábori ágya, berendezett táborhely, eredeti érdekes dokumentumok, díszes emléktárgyak, cserkész öltözetek.
A tárlatot vezeti: Dr. Czeglédi Noémi történész
A Gödöllői Városi Múzeum a világnap alkalmából eltekint a belépődíjaktól.
Regisztráció: gmuzeum.g@gmail.com max.30 fő
Ajánlott megközelítés:
Bp. Örs vezér teréről H8 HÉV-el Gödöllő Szabadság térig,
Bp. Stadion autóbusz pályaudvarról Gödöllő autóbusz pályaudvarig.
A gödöllői programot Hajnal Irén idegenvezető szervezte a gödöllői intézmények, civil klubok, helyi idegenvezetők együttműködésével.